KriptoNedir ?

Dot-com Balonu Nedir? Kripto Paralar da Birer Balon mudur?

 2000 yılının başlarında teknoloji şirketlerinin hisselerindeki düşüşle patlayan Dot-com balonuyla kripto varlıklar arasında bazı büyük benzerlikler ve farklılılar bulunmaktadır.

Google News Abone Ol

Dot-com Balonu Nedir?

 1990’ların ortaları ile 2000’lerin başları arasında ABD’de teknoloji şirketlerinin hisselerinin hızla yükseldiği, daha sonra ise aniden düştüğü döneme denir. 1995-2000 yılları arasında görülen bu devasa yükselişi, sonraki yıllarda yaşanan çöküş ve ayı piyasası takip etmiştir.

Bu dönemin temelleri, 1989’da WEB’in başlatılması ve ardından teknoloji ve internet odaklı şirketlerin kurulmasıyla atılmıştır. Fırsatı kaçırmak istemeyen yatırımcıların ihtiyatlı davranmayı elden bırakmasıyla,  bu dönemdeki sermaye bolluğu da birleşince, dot-com balonu ortaya çıkmıştır.
adsadasd

Dot-com Dönemi

Birçok alanda hızlı teknolojik gelişmelerin görüldüğü bu dönemde FOMO ile hareket eden çoğu yatırımcı, adı “.com” ile biten şirketlere iş planları, sektör analizi ve trend analizi gibi  göstergeleri göz ardı ederek yatırım yapıyordu.

İlgili Makaleler

Düşük faiz oranlarıyla birlikte kolayca edinilen sermaye, Nasdaq’a aktarılmaya başlandı. ABD’de 1997 yılında yürürlüğe giren ve sermaye artışı vergilerini büyük miktarda azaltan Vergi Mükellefi Muafiyet Yasası da yatırımcıları spekülasyon yapmaya teşvik etti ve balonun çok daha fazla büyümesine yol açtı.

1999 yılı itibarıyla risk sermayesi yatırımlarının üçte birinden fazlası, internet odaklı girişimlere yapılıyordu. Henüz bir ürün ortaya koymamış şirketler dahi halka açılıyor ve bu hisseler bir günde üçe-dörde katlanıyordu.

Balonun büyümesini tetikleyen başka bir etken de medyaydı. The Wall Street Journal ve Forbes gibi medya kuruluşları, teknoloji şirketlerinin geleceğine hakkında fazla iyimser tahminlerde bulunarak, yatırımcıları bu hisse senetlerini almaya teşvik ediyorlardı.

Dönemin Fed başkanı olan Alan Greenspan’in 5 Aralık 1996’da yaptığı uyarı amaçlı konuşması da, ironik bir şekilde balonu daha şişirdi.

ddddddd

 

Balon Nasıl Patladı?

Ocak 1995’te 751,49 puan olan Nasdaq endeksi, Mart 2000’e kadar yüzde 582 artış göstererek 5.132 dolarda pik yaptı. Hemen ardından bazı büyük şirketlerin, yüklü satış emirleri vermesi yatırımcılar arasında paniğe sebep oldu.

Panik satışlarının ardından Nasdaq birkaç hafta içinde yüzde 10’a yakın değer kaybetti. Milyonlarca dolar piyasa değerine sahip şirketler birkaç ay içinde değersiz hale dönüştü.

Nasdaq, 2001’de 1.400 puana kadar geriledi ve dot-com şirketlerinin büyük çoğunluğu iflas etti. Amazon, eBay, Microsoft gibi bugün bile adını sıklıkla duyduğumuz bazı şirketler çöküşü atlatmayı başardı.

dotcom

Dot-com Balonu ve Kripto

2009 yılında Bitcoinle birlikte hayatımıza giren ve günümüze değin ciddi bir fiyat artışı gösteren kripto paraları, bazı kişiler sık sık dot-com balonuna benzetiyor.

İki piyasa arasında aşırı coşku ve teknolojinin sayesinde gerçekleşen aşırı büyüme gibi bazı benzerlikler bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, Nasdaq endeksiyle kripto para sektörünün grafiği, ayı ve boğa döngüleri gibi konularda benzerlik gösteriyor.

Yine de iki sektörü birbirinden ayıran bazı önemli noktalar vardır. Kripto para sektörü, dot-com balonunda olduğu gibi kurumsal yatırımcıların aktardığı sermayeyle değil , bireysel kullanıcıların yaptığı yatırımlar ile destekleniyor. Bu da daha dağınık ve spekülasyona daha az açık bir piyasa demek oluyor.

Bu faktörler göz önünde bulundurulunca, kripto para sektörünün dot-com balonuna benzer olup olmadığı yatırımcıların görüşlerine ve zamana kalıyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir