Nedir ?

Dominans Nedir? Bitcoin Dominansı Nedir?

Google News Abone Ol

Dominans nedir?

Dominans baskınlık,hakimiyet anlamına gelmektedir. Bir kripto para biriminin değerinin genel kripto para değerine oranlanması ile bulunur. Bir örnek verecek olursak Bitcoin 750 milyar dolarlık piyasa hacmine sahipken tüm piyasanın değeri 1 trilyon 500 milyar olursa Bitcoin piyasanın yarısının hacmine sahip olacağından Bitcoin dominansı %50 olur.
Bitcoin ilk çıkan en büyük ve en önemli kripto birimi olduğu için Bitcoin dominansının artıp azalması diğer kripto para birimlerini derinden etkiler. Bir genelleme yapacak olursak hemen hemen tüm kripto piyasası bitcoinin yönünü takip edecektir.
Bitcoin fiyatının artışı ile daha çok kullanıcının ilgisinin çekilmesi sonunda işlem hacmi ve Bitcoine gösterilen ilgi artar bunun sonucunda ise dominans artar. Bitcoin’e gösterilen ilgi diğer altcoinlere kaydığında ise dominans düşer.

Bitcoin Dominans Seviyesi Nerelerde ?

adsiz123

İlgili Makaleler

2017 yılına kadar %90 seviyelerinde seyreden Bitcoin dominansının Ethereum’un çıkışı ile birlikte başlayan ve diğer altcoinlerin de piyasalara sürülmesi şeklinde gelişen süreçte Bitcoin dominansının yavaş yavaş düştüğünü ve en düşük seviyesini 2017 de ICO’ların çıkmaya başlaması ile %35.41 seviyesini gördüğünü gözlemliyoruz. 2021 yılına geldiğimizde Çin Hükümeti’nin Bitcoin madenciliğini yasaklaması ile Bitcoindeki ilginin yavaş yavaş altcoinlere yöneldi. Günümüzde ise 796 milyar dolarlık işlem hacmi ile Bitcoin dominansı %39. 87 civarında seyrediyor.

Bitcoin Dominansının Altcoinlere Etkisi

EzrgrXAXsAMD1md
Bitcoin dominansı ve Bitcoin yükselirse altcoinler düşer çünkü altcoinlerden Bitcoin’e para akışı gerçekleşir.            Bitcoin dominansı yükselip Bitcoin düşerse altcoinlerde hızlı bir düşüş gerçekleşir.                                            Bitcoin artıp dominans düşerse altcoinlerde önemli derecede artış gözlemleyebiliriz.                                            Bitcoin düşerken dominans da düşerse altcoinler ya sabit kalır ya da düşüş gözlemlenir. Buradan da gördüğümüz gibi Bitcoin’in altcoin piyasasına etkisi oldukça yüksek olmakla beraber altcoin alımı yaparken Bitcoin hareketlerini takip etmeniz size oldukça faydalı olacaktır.

Ethereum dominansı ise 2017 yılında piyasaya giriş yapan Ethereum’un tüm piyasaya oranını göstermekte. Bitcoin’e oranla çok daha yenilikçi bir sisteme sahip olan Ethereum’un yenilikçi teknolojisi sayesinde %19 seviyesinde piyasada yüksek bir dominans değeri bulunmakta. Bitcoin kadar Ethereum’un da piyasa üzerinde etkili bir dominansı olduğunu söyleyebiliriz.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto’nun görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir