Nedir ?

Dominance nedir ve ne işe yarar?

Google News Abone Ol

Kripto para piyasalarında dominance kelimesinin ne olduğuyla ilgili sorular giderek artıyor. Sektöre yeni katılan acemi yatırımcıların sıkça karşılaştığı terim olan dominance nedir ve ne işe yarar? İşte detaylar…

Dominance nedir?

Dominance, kelime anlamı olarak üstünlük ve hakimiyet sağlama anlamlarına gelmektedir. Kripto para piyasalarında kelime olarak yabancı olsa da birçok ülkede doğrudan ana dile çevrilmeden kullanılır. Sektör için önemli bir kelime olan dominance, söz konusu kripto para projesinin o an piyasalara ne kadar hakim olduğunu bizlere anlatır.

İlgili Makaleler

Bitcoin dominance, kelime anlamından da anlaşılabileceği üzere Bitcoin’in o gün için piyasalara ne kadar hakim olduğu anlamına gelmektedir. Örneğin, 27 Mayıs tarihinde haber yayın saatleri itibariyle Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %45.9 olarak ölçülmektedir. Buna göre de kripto para piyasalarının toplam değerinin %45.9’unun sadece Bitcoin (BTC) tarafından kaplandığını anlayabiliriz.

Dominance ölçümü nasıl yapılır?

Kripto para piyasalarında bir kripto paranın dominance ölçümünü yapmak oldukça basittir. Bunun için öncelikle kripto para piyasalarının toplam market değerine bakılması gerekir. CoinMarketCap veya Coingecko üzerinden alınabilecek bu market değerlerini ölçüm yapmak istediğimiz kripto para projesi için kullanacağız.

Örnek bir senaryoda dominance ölçümü yapmak için kripto para piyasalarının toplam değeri 2 trilyon dolar olsun. Bizim ölçüm yapmak ve dominance değerini ölçmek istediğimiz kripto para projesinin o anki market değeri de 200 milyar dolar olsun. Bu noktada 2 trilyon / 200 milyar dolar gibi basit bir matematiksel işlemden yararlanabiliriz. Buna göre de elimizdeki kripto para projesinin dominance değeri %10 çıkacaktır. Bu basit matematiksel işlemi dilediğiniz tüm kripto paralar için kullanabilirsiniz. Tek yapılması gereken toplam market değeri bölü projenin market değeri işlemini uygulamaktadır.

Dominance ne işe yarar?

Herhangi bir kripto para projesinin dominance değeri, o projenin piyasalardaki büyüklüğünü anlamamız için ilk işarettir. Bu yüzden de dominance ne işe yarar sorusuna, projenin ilk bakışı için büyük bir öneme sahiptir şeklinde yanıt verebiliriz. Örneğin Bitcoin (BTC) dominance değeri, piyasalarda genel olarak yükseliş ve düşüşleri bizlere aktaran bir başka veri olarak göze çarpar.

Bitcoin dominance değerinin takip edilmesi kripto para piyasalarında ilk izlenim için bir fikir edinilmesi için kullanılır. Birçok durumda Bitcoin için piyasa hakimiyetinin artması altcoinler için düşüş yaşanabileceğini akıllara getirir. Bitcoin, tek başına önemli bir değer ve market büyüklüğüne sahip olduğu için dominance değerinin artması altcoin projeleri için kötü olabilir. Bu durumda genel olarak BTC hakimiyeti artarken diğer kripto para projelerinin düşüşe geçtiğini görebiliriz.

Kripto piyasalarında dominance değerleri günden güne değişiklik gösterebilir. Bu yüzden de tarihsel olarak Bitcoin veya Ethereum gibi herhangi bir projenin hakimiyet değerinin takip edilmesi gerekebilir. Özellikle de analiz yaparken orta ve kısa vadeli analizlerde hakimiyet değerleri bizlere önemli bir yol gösterici olabilir.

Her kripto paranın dominance değeri var mıdır?

Evet, her kripto paranın ayrı bir dominance değeri vardır. Bu değerler ışığında da söz konusu projenin son zamanlarda ne kadar yatırım aldığını görebiliriz. Bu tarz bir durumda bütün dominance alanını bir pastaya benzeterek işleri kolaylaştırmak mümkündür. Bitcoin veya herhangi bir kripto paranın hakimiyet değeri de o pastadan alacakları payları belirleyecektir. Bir başka deyişle, kripto para piyasalarında o an için hangi ismin ne kadar güce sahip olduğunu yine bu noktadan anlayabiliriz.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir