Kripto Haberleri

Dolar ve Euro arasındaki savaş! Kripto paralar bundan nasıl etkilenecek?

Google News Abone Ol

Çin ve Avrupa’nın çalkantılı ekonomileri ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yükselen faiz oranlarının bir araya gelmesi, bu yıl doların yükselmesine neden oldu. Bununla birlikte 20 yıl sonra ilk kez dolar ile euro arasındaki rekabetin bozulduğu görülüyor. Doların euroyu geride bırakması ile birlikte bu durum kripto para sektörünün de dikkatini çekti.

Euro en son 1.00955 dolardan satın alınırken, yende  bu yılın başlarında yaklaşık yüzde 17 değer kaybederek dolar karşısında 138.37 seviyelerine doğru hareket etmeye devam etti. Bununla birlikte, Avustralya doları da Yeni Zelanda doları karşısında, Yeni Zelanda’da enflasyonunun son 3 yılın zirvesine yükselmesinin ardından artışa geçti.

Dünyada ekonomik sorunlar

Yatırımcılar ve düzenlenmiş forex brokerleri, gazın bakım nedeniyle kapanmasından sonra Nord Stream üzerinden Almanya’ya yeniden akması beklendiğinden beklemeye devam ediyor. Commonwealth Bank of Australia’nın Uluslararası Ekonomi Başkanı Joseph Capurso’ya göre, bunun yapılmaması birçok para birimi üzerinde olumsuz etki yaratabilir ve en büyük kaybeden euro olurken, en büyük kazanan ise dolar olacak.

Politika yapıcıların 25 baz puanlık bir artışla Avrupa çapında bir gözden geçirme döngüsüne başlamalarının muhtemel olduğu Avrupa Merkez Bankası toplantısı, belirsizlik duygusunu gölgede bırakmaya çalışıyor.

Mario Draghi’nin 5 Yıldız Hareketi koalisyon partisinden yükselen fiyatlar ile mücadele planına destek alamayınca başbakanı görevden alması, İtalya’da siyasi bir krize yol açtı.

Spot piyasalarda, Çin yuanı dolar başına 6.7468 civarında el değiştirmekte ve Cuma günü iki ayın en düşük seviyesi olan 6.77’den biraz toparlandı. Aynı zamanda, offshore Yuan ise 6.756′ seviyelerinden işlem görüyor.

Verilerin enflasyonun Yeni Zelanda’yı son dört yılda 3 yılın en yüksek seviyesine çıkardığını göstermesinin ardından Yeni Zelanda ve Avustralya’da yükselen beklentiler görüldü. Komşusunda enflasyonun giderek artmasıyla Avustralya doları %0,3 artışla 0,6804 seviyelerine yükseldi.

Fed kararı bekleniyor

Önemli açıklamaların beklendiği Fed bu ay toplanacak ve gösterge ABD faiz oranını yaklaşık 75 baz puan yükseltecek. Piyasanın geçen haftaki 100 baz puanlık artışından çok daha muhafazakar olsa da, büyüme hala zorunlu bir süreçmiş gibi duruyor.

Dünya genelinde küresel büyümenin yavaşlaması ve risklerin artması bekleniyor ancak bu dolar için olumlu bir haber olabilir. Doların zayıflığına çok dikkat edildi ve çalışmalar yapıldı, ancak bu yeterli görülmedi ve bu da doların aşırı değerlenmesine neden oldu. Durum kripto para piyasalarının da dikkatini çekerken yatırımcılar merakla beklemeye devam ediyor.

Kripto paralarda son durum

Dünya genelinde ekonomiler büyük bir çalkantılı süreçten geçerken kripto paralar da son birkaç gündür oldukça hareketli. İlk olarak Ethereum üzerinde başlayan yükselişler tüm piyasaya yayılmış gibi duruyor. Bununla birlikte de BTC ve ETH ikilisi son 24 saatlik süreçte sırasıyla %3 ve %9’luk artışlar kaydettiler.

Kripto para piyasalarında günün en dikkat çeken isimlerinden bazıları ApeCoin (APE) ve Polygon (MATIC) ikilisi olarak görünüyor. Son 24 saatlik süreçte %20’yi aşan artışların görüldüğü ikilide yatırımcılar durumdan memnun görünüyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir