NFT Haberleri

Discord platformları NFT hack saldırılarının hedefi oldu

Google News Abone Ol

Arkadaşlarınızla sesli, görüntülü veya metin mesajı yoluyla konuşabileceğiniz için kullanabileceğiniz Discord, son zamanlarda NFT koleksiyonlarının da uğrak yeri olmuş durumda. Ancak bu durum bilgisayar korsanlarının dikkatinden kaçmadı ve Discord sunucuları artık onların açık hedefi konumunda.

Discord sunucuları saldırıların yeni hedefi

Zincir üstü analiz firması OKHotShot tarafından sosyal medya üzerinde yapılan paylaşıma göre son dört haftada (2 Haziran-2 Temmuz) sosyal mühendislik yoluyla 107 NFT Discord kanalının hack yoluyla ele geçirildiği ortaya çıktı. Bu veride yer alan koleksiyonlar arasında BAYC, KnowOrigin, Lacoste ve Memeland (9gag) gibi büyük isimler de yer alıyor.

OKHotShot, yatırımcıları uyarmak amacıyla NFT satın alanlardan ve sahiplerinden “uyanık olmalarını” istedi. Bunu takiben başka bir gönderide,@NFTherder tarafından Mayıs ayında 71 sunucunun ele geçirildiğini ve bu sayının Haziran ayında 107’ye yükseldiği açıklandı. Bu da yaşanan saldırılarda %50,7’lik keskin bir artış olduğu anlamına gelmekte.

Geçen hafta, dünyanın en büyük NFT pazarı olan OpenSea tarafından kullanıcılarını kimlik avı saldırılarına karşı uyarı yapıldı. Platform, kullanıcılarını ve haber bülteni abonelerini, büyük bir veri ihlaline tanık olduklarını açıklamasından sonra “yabancılardan gönderilen” e-postaları ve dosyaları açmamaları konusunda uyardı.

OpenSea, resmi blog gönderisi aracılığıyla 1,8 milyon kullanıcının veri ihlalinden etkilenebileceğini, bu nedenle kimlik avı ve spam girişimlerinin önümüzdeki günlerde artabileceğini açıkladı. Mayıs ayı başlarında, şirketin Discord sunucusu, bir hacker tarafından ele geçirilerek kimlik avı ve oltalama saldırısı yapılmıştı. Bunun öncesinde, Ocak ayında yine OpenSea, hack yoluyla ele geçirilerek satılan bir NFT için 1.8 milyon dolar geri ödemek zorunda kalmıştı.

Son zamanlarda, Women and Weapons NFT koleksiyonu da saldırıya uğradı ve koleksiyonun yaratıcısı Sara Baumann, yatırımcılardan saldırılara karşı dikkatli olmalarını istedi. Ayrıca onlara, “Biz yeni basımlar veya sürpriz hediyeler sunmuyoruz ve sizden asla herhangi bir nedenle cüzdanınızı bağlamanızı istemeyeceğiz.” diyerek bir hatırlatma yaptı.

Haziran ayının başlarında, popüler NFT projesi Bored Ape Yacht Club (BAYC), 200 ETH değerindeki NFT’lerin kullanıcılardan çalınması ardından Discord sunucularının bir istismara maruz kaldığını duyurmuştu.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir