Kripto Haberleri

DeFi üzerindeki kilitli tutulan varlıklar artmaya başladı

Google News Abone Ol

Kripto para birimleri son günlerde bir miktar toparlanma yaşarken, merkezi olmayan finansal ekosistemi (DeFi) kilitli tutulan toplam tutar (TVL) da artmaya başlamış durumda. Defi TVL değerleri 20 Haziran’dan bu yana %7,19 arttı ve bu alanda Makerdao hafta sonu kilitli olan toplam tutarın %10,37’sini domine etmeyi başardı.

DeFi TVL değerleri ve bu alana olan yatırımlar artıyor

Merkezi olmayan finans, Terra blok zincirinin düşüşü, Federal Rezerv oranlarındaki son artış, Celsius ve Three Arrows Capital (3AC) gibi finansal sorunların ortasında büyük bir hasar almıştı. Buna rağmen, son birkaç gündür TVL değerlerinin ve bu alana olan yatırımların tekrar artmaya başladığı görülüyor.

17 Haziran tarihinde, ayı piyasaları nedeniyle DeFi değerlerinin bundan olumsuz etkilendiğini ve üç gün içinde TVL’nin 71.98 milyar dolar seviyelerine kadar düştüğü görülmüştü. O zamandan bu yana TVL değerleri 71,98 milyar dolardan şu anki 77,16 milyar dolara büyüdüğü için %7,19’luk bir artış yaşanmış durumda. Makerdao protokolü, tüm DeFi projeleri arasında en büyük TVL’ye sahip ve bu hafta sonu 8 milyar dolarlık TVL değerleri ile %10,37’lik bölümü elinde bulunduruyor.

Makerdao’nun TVL’si son yedi günde %6,89 oranında artış yaşadı. TVL boyutu açısından en büyük ikinci DeFi protokolü ise 6,59 milyar dolarla Aave oldu ve Aave sadece hafta içinde %27,13 artış kaydetti. TVL’nin blockchain dağıtımına gelince, Ethereum için TVL’de 49 milyar dolar ile %63,98’ini yönettiği görülüyor.

Binance Smart Chain (BSC), %7,85 veya 6,01 milyar dolarlık son kapanış ile ikinci en büyük TVL zinciri konumunda. Önde gelen akıllı sözleşme tokenlerinin piyasa değeri geçen hafta 245 milyar dolara ulaştıktan sonra, piyasa değeri olarak son 24 saatte %1.4 arttı ve 280 milyar dolara kadar yükseldi.

Piyasalarda birkaç gündür olumlu bir hava görülürken, Ethereum (ETH) dolar karşısında %12.7 yükseldi ve BNB geçen hafta %10.5 yükseldi. Son yedi günlük dönemdeyse Solana (SOL) %37,1, Avalanche (AVAX) %32.2 ve Polygon (MATIC) %50’den fazla değer kazanmış durumda..

Geçen hafta akıllı sözleşme tokenleri listesinde en büyük olarak Ronin (RON), Zilliqa (ZIL) ve Polygon (MATIC) isimleri göze çarptı. Bu hafta bazı olumlu seyir kaydeden akıllı sözleşme tokenlerine ve görülen TVL büyümesine rağmen, zincirler arası köprü sektöründe TVL son 30 günde %60,4 düşmekten kaçamadı.

Haber yayın saatleri itibariyle, TVL değerleri 16 farklı çapraz zincir protokolü birleştirildiğinde 11,77 milyar doları işaret ediyor. Polygon, 25 Haziran tarihi itibariyle, 3,6 milyar dolarlık TVL değerleriyle en büyük zincirler arası köprü konumunda.

Bu arada, Convex Finance, kullanıcılara “potansiyel bir ön uç sorunu” duyururken işlemlerde onayları gözden geçirmelerini talep ettiğinden, DeFi ekosistemi son yedi gün içinde bazı sorunlar yaşadı. Ayrıca Harmony’nin çapraz zinciri 23 Haziran’daki bir hırsızlıkta 100 milyon dolarlık varlık kaybetti. Konuyla ilgili ekipten gelen bir açıklamaysa şu şekildeydi:

“Bunun güvenilmeyen [Bitcoin] köprüsünü etkilemediğini lütfen unutmayın; Merkezi olmayan kasalarda depolanan fonlar ve varlıklar şu anda güvende.” Buna ek olarak, “Ayrıca, daha fazla işlemi önlemek için Horizon Bridge’in değiş tokuşunu askıya alındığını duyuruyoruz. Soruşturma devam ederken tüm ekip devrede.”

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir