Nedir ?

Death Cross (Ölüm Kesişimi) Nedir? Teknik Analizlerde Nasıl Kullanılır?

Teknik analizlerde sıklıkla kullanılan Death Cross kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düşmesiyle elde edilir.

Google News Abone Ol

Death Cross (Ölüm Kesişimi) Nedir?

Teknik analiz yaparken kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamayı yukarıdan aşağıya yönlü kesmesi fiyatların aşağı yönlü hareket edebileceği sinyalini üretmektedir. Literatürde bu duruma Death Cross ya da ölüm kesişmesi denmektedir.

Yatırımcılar için teknik analizlerde kullanılan önemli formasyonlardan biri olan Death Cross’un daha iyi anlayabilmek için hareketli ortalama (MA)’nın ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Hareketli ortalama kısaca seçilen belirli zaman aralığında bir yatırım varlığının ortalama fiyatını belirlemek için fiyat tablosunun üzerinde oluşturulan çizgiye denir. Örneğin 200 günlük bir hareketli ortalama bize seçilen varlığın son 200 gün içindeki ortalama fiyatıyla ilgili bilgi verecektir.

İlgili Makaleler

Düşüş sinyali olarak kabul edilen Death Cross, yakın gelecek için ayı piyasasına işaret eder.

deathcrosa

Uzun vadeli hareketli ortalama, kesişim gerçekleştikten sonra önemli bir direnç seviyesi olarak çalışır.

Teknik analizciler çoğunlukla, 50 günlük hareketli ortalamayı kısa vadeli ortalama, 200 günlük hareketli ortalamayı ise uzun vadeli ortalama olarak kullanır. Ancak Ölüm kesişimi sadece bu zaman aralıklarıyla kullanılmaz. Değişik zaman aralıklarında da kullanılabilir. Kısaca, kısa vadeli ortalama uzun vadeli ortalamayı keserek altına düştüğü herhangi bir zaman aralığında Death Cross uygulanabilir.

Yine de Death Cross’un daha geniş zaman aralıklarıyla kullanılması daha güvenilir sonuçlar verir.

Death Cross Nasıl Oluşur?

 

goldencross2

Teknik analizi yapılan değer varlığının grafiğinde Death Cross gözlendiğinde şu üç aşama gerçekleşmiş demektir:

  1. Yükseliş trendi sırasında kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamanın üstündedir.
  2. Trend değişir ve kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düşer.
  3. Kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın altında kaldığı bir düşüş trendi başlar.

Death Cross modeli, pek çok büyük ekonomik gerilemelerin öncesinde ayı piyasası sinyali vererek güvenilir bir fiyat göstergesi olduğunu kanıtlamıştır.

Aşağıda verilen grafik örneğinde de görüldüğü üzere kimi zaman Death Cross modelinin de yanıltıcı sinyaller verebileceği unutulmamalıdır.

deathcross

Death Cross konusunda dikkat edilmesi gererken ana husus, kesişimler yaşanacak olan trend değişimlerini göstermez. Çoktan yaşanmış olan trend değişimlerini doğrular.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir