Nedir ?

Dağıtık defter teknolojisi (DLT) nedir?

Google News Abone Ol

Hesap defterleri uzun zamandır hayatımızın bir parçası durumunda. Defter tutma sistemleri olarak, kil tabletler ve papirüs üzerindeki kayıtlar ile başlanmış olsa da artık kağıt ve bilgisayar biçiminde de mevcuttur.

Dağıtık defter, bir ağ üzerinde birden çok konumda bulunan bir veritabanı sistemidir. Bu, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri için en temel teknolojidir. Dağıtık defter teknolojisi (DLT), verilerin herhangi bir yerde saklanmasını engeller. Veriler bu sayede tamamen merkezi olmaz ve deftere eklenmeden önce tüm katılımcıların onayını ve doğrulamasını gerektirir.

İlgili Makaleler

Dağıtık defter teknolojisi, aynı ağ üzerindeki birden çok düğüm tarafından çoğaltılan sabit verileri toplamak, doğrulamak ve bunlara erişmek için gereken tüm teknoloji altyapısını ve ilgili protokolleri bir arada kapsamaktadır.

Dağıtık defter teknolojisi nasıl çalışır?

Merkezi bir yönetici olmadan, dağıtık defter teknolojisi, bilgileri ağdaki her bir düğüme kopyalayan bir fikir birliği mekanizmasına dayanır.

Bu düğümler, bir fikir birliğine varılana ve işlem onaylanana kadar bağımsız sonuçlarını ağın geri kalanına ileterek, her işlemi ayrı ayrı değerlendirecek ve doğrulayacaktır. Bu sayede, işleme bir zaman damgası atanır ve her düğüm tarafından çoğaltılan geçmiş defterine eklenir. Bunlara herhangi bir bilgisayardan erişilebilir olsa da, üzerindeki bilgiler değiştirilemez. Bu sayede de değişmez ve güvenilir bir teknoloji için oldukça önemlidir.

Faydaları nelerdir?

Dağıtık bir defter, etkili dinamik veri yönetiminde bir sonraki mantıklı adımdır. Bu, bu teknoloji aracılığıyla yatırım deneyimindeki artışı haklı çıkarmak için kesin nedenlerden biri olsa da, belirleyebileceğimiz başka faydalar da bulunmakta.

Güven, tutarlılık ve şeffaflık

Temel bir teknolojide veriler herkese açık, şeffaf ve değişmez ise güvenilir olabilir. Her şeyden önce, tüm süreç merkezi kurumların onay ve güvenine gerek duyulmadan gerçekleşir. Bu da ona büyük bir artı sağlamaktadır.

Merkeziyetsizlik ve güvenlik

Merkeziyetsizlik artısı, dağıtık defter teknolojisi konseptinin tamamını kapsamaktadır. Aynı veritabanında bağımsız ağ düğümleri tarafından çoğaltılan tek bir hata noktası yoktur. Bir düğüm, bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirildiği için yanlış bilgi gönderirse, verilerden ödün vermeden ağdan kaldırılacaktır. Ademi merkeziyetçilik veya merkeziyetsizlik, kötü niyetli bilgisayar korsanlarına karşı güçlü bir caydırıcılık görevi görürken veri güvenliğini önemli ölçüde artırır.

Maliyetleri ve verimliliği azaltmak

Merkezi bir veritabanı olmadan, genellikle veritabanı yönetimiyle ilişkilendirilen BT maliyetlerinin çoğu ortadan kalkacaktır. Dağıtık defter teknolojisi, geleneksel merkezi veritabanları gibi birden fazla mühendise güvenmek zorunda kalmadan kolayca erişilebilir, tamamen güvenli ve güvenilir verilere sahip olmanızı sağlamaktadır. Veri merkezlerine artık ihtiyaç olmayacağı için, bu da ekipman, soğutma ve elektrik maliyetlerinin de ortadan kalktığı anlamına gelmektedir. Tüm bu avantajlar, bu teknolojiyi benimseme fırsatına sahip kuruluşlar için DLT’yi mantıklı bir seçim haline getirmek için birlikte çalışıyor.

Blockchain teknolojisi DLT ile aynı mı?

Dağıtılmış defterler çeşitli biçimlere sahiptir. Ana akım medya, blockchain ve dağıtık defter teknolojisi terimlerini birbirinin yerine kullanarak karıştırabilir, ancak gerçek şu ki, blockchain sadece bir tür dağıtık defterdir.

Bir blok zinciri (blockchain), içerdiği verileri doğrulamadan önce işlemleri bloklar halinde gruplandırdığı için her zaman bir DLT ile aynı paralelde algılanır.  DLT, bahsettiğimiz tüm faydaları sağlamak için özel bir şekilde çalışmak zorunda değildir.

Blok zinciri ve DLT hakkında konuşulduğunda, DLT’nin tüm dağıtık defterler için geçerli olduğunu, blok zincirinin ise yalnızca ilgisiz işlemlerin bloklar halinde gruplandığı defterlerle ilişkili olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir