NFT Haberleri

CryptoPunks NFT sahibinden 7 milyon dolar zararına satış

Google News Abone Ol

Kısa süre önce ortaya çıkan bir habere göre, oldukça benzersiz olan bir CryptoPunks NFT parçası sadece 3,3 milyon dolara satıldı. Olayda Ethereum fiyatının da düşmesiyle birlikte satıcı için toplamda 7 milyon dolarlık bir kayıp söz konusu.

NFT ürünü 3,3 milyona satıldı

Cuma sabahının erken saatlerinde, benzersiz özellikleri “maymun” görünümü ve mavi bir eşarp içeren Punk #4156, 2,691 ETH’ye, yaklaşık 3,3 milyon dolara satıldı ve ETH şu anda yaklaşık 1,200 dolardan işlem görüyor.

3,3 milyon dolar, bir NFT için ortalama bir kişi için çılgın bir miktar gibi görünse de bazı CryptoPunks koleksiyoncuları aslında bunu düşük bir değer olduğunu anlamakta.

Punk #3938’in sahibi borovik.eth, “Benim gözümde 25 milyon değerinde” diye tweet attı. Punk #4227’nin sahibi Tank ise, teklifi kabul etmeden önce Twitter’da “3.2 milyon dolar maymun için bir şaka, ancak sahibi için kabul etmesi cazip gelebilir” dedi.

Bugünkü satıştan önce Punk #4156, Aralık 2021’de 2.500 ETH karşılığında satın alınmıştı. Bu, şu andan 191 ETH daha az fazla miktara denk geliyor. Ayrıca, ETH bugünün fiyatının üç katından fazla değere sahip olduğu için Aralık ayında 10.26 milyon dolar değerindeydi. Bu, satıcının artık Ethereum‘da nispeten küçük bir kâr elde ettiği, ancak dolar bazında büyük bir zarara uğradığı anlamına geliyor.

NFT neden 7 milyon dolar zarara satıldı?

Punk #4156’nın eski sahibi satışı 7 milyon dolarlık vergi kaybı olarak yazarsa, bu mali açıdan faydalı bir hamle olabilir. Vergi ödeme amaçları için IRS, NFT’nin satıldığı sırada gerçekleşen zararları dikkate alabilir, ancak satıcının, kaybı karşılamak için bu ETH’yi dolara çevirmesi gerekmiyor.

Bu tür kasıtlı kayıp, kağıt üzerinde girişimciler tarafından sermaye yükümlülüklerini azaltmak için kullanılan yaygın bir uygulamadır. Sermaye kazancı gelirindeki 7 milyon dolarlık azalmanın, satıcının vergi oranını daha da düşürmesi ve bunun da ek vergi avantajlarıyla sonuçlanması da mümkündür. Doodles NFT koleksiyonunun sahibi bugün konuyla ilgili olarak, “Yakın zamanda bu yatırımdan olumlu bir getiri sağlayamayacağından eminse vergi kaybı yapmak akıllıca olur.” dedi.

Olaya daha derin açıdan baktığımızda satıcı vergi kaybını dengelemek için iyi bir taktik uygulamış olabilir, peki ya alıcı tarafı? Alıcı bu ekonomik koşullarda 3,3 milyon doları gözden çıkarmalı mıydı?

Punk #4156’yı satın aldığını iddia eden Janik.sol, satın almayı “dünya zenginliklerine” açılan bir kapı olarak gördüğünü dile getirdi:

“Hayat birikimlerimi nesiller boyu zenginliğe aktarmak için Punk’a ihtiyacım var. Neden onları aldım? Çünkü punkların değerli olabileceğini biliyorum. Ayı sona erdiğinde burada olacağım.”

Ancak bu olay, bu haftaki ilk popüler CryptoPunk satışı da değil. NFT’lerin satışları, devam eden kötü kripto piyasalarına rağmen Salı günü 2.6 milyon dolara satılan Punk #4464 ürünü de popüler olmuştu.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir