KriptoNedir ?

CryptoPunks Nedir? Bu Kadar Pahalı Olmasının Nedenleri Nelerdir?

 Ethereum blok zinciri üzerine kazınmış ilk NFT koleksiyonu olarak bilinen CryptoPunks koleksiyonu, NFT'lerin temelinde bulunan ERC-721 protokolünün gelişiminde önemli bir rol almasının yanı sıra birçok sanatçıya ilham olmuştur. 10.000 adet farklı suratın yer aldığı koleksiyon, günümüzde çok yüksek fiyatlardan alıcı bulmaktadır.

Google News Abone Ol

CryptoPunks Nedir?

Matt Hall ve John Watkinson tarafından kurulmuş olan New York merkezli Larva Labs tarafından yaratılan CryptoPunks, her biri benzersiz özelliklere sahip 10.000 küçük, 8 bit tarzında “punk”lardan oluşur. 2017 yılında NFT’lerle ilgili bir deney olarak başlamış ve nihayetinde günümüzde kripto sanatı olarak bildiğimiz kavramın yaygınlaşmasına yardımcı olmuştur.. CryptoPunks aynı zamanda ilk NFT projelerinden biridir.

Punklar bir tür kripto para olmalarının yanında Bitcoin ya da Cardano’dan oldukça farklıdırlar. 10.000 punk’ın her biri, Ethereum blockchaini üzerindeki benzersiz NFT’lerdir. Bunlardan 3.840’ı kadın ve 6.039’u ise erkektir. Ayrıca birkaç maymun, uzaylı ve zombi de bu koleksiyonda yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Farklı özelliklerin bir araya getirilmesi 10.000 parçadan her birinin tamamen benzersiz olmasını sağlamaktadır.

att

İlk zamanlarda punk’lar ücretsiz olarak dağıtılmıştır. O dönemde bu punk’lardan birine sahip olmak için yapılması gereken tek şey ilgili Ethereum işlem ücretinin ödenmesi olmuştur.

O zamandan beri bu sanat eserlerinin popülerliği de genel anlamda NFT’lerle birlikte büyük bir artış göstermiştir. Gelin şimdi satılan en pahalı ‘Punk’ lara bakalım.

Satılan En Pahalı CryptoPunk’lar

1.

punk1

CrytoPunk eserleri arasında artık yeni bir kral yer alıyor. CryptoPunk #7523 yakın bir zamanda 11.750.000 dolara kendisine bir alıcı buldu. CryptoPunk eserleri arasında nadirlik kıyasında da üçüncü sırada yer alan bu eserde öne çıkan özellik ise manidar: Zira karakter maske takıyor.

2.

punk2

Milyon dolara giden CryptoPunk eserleri arasında eskiden zirvede CyrptoPunk #3100 yer alıyordu. Selefinden bir gün sonra yine 4200 Ethereum’a satılan bu eser, kripto paranın bir gün içerisinde değer kazanmasından ötürü liderliği elinde tutuyor. Punk 7804 gibi “Alien” koleksiyonunda yer alan kafa bantlı CryptoPunk #3100, şu anda en pahalı beşinci NFT eser.

3.

punk3

CryptoPunk’ın farklı bir koleksiyonundan olan CyrptoPunk #7804 son zamanlarda satılmış en pahalı NFT eserleri arasında yer alıyor. 4200 Ethereum karşılığında satılan Punk 7804, algoritma tarafından oluşturulmuş dokuz “Alien” parçasından biri. Şapkası, piposu ve gözlüğüyle ilgi çeken bu eserin değeri ise yaklaşık 7.5 milyon dolar.

CryptoPunks Nasıl Çalışır?

Proje kullanıma sunulduğunda, günümüzde NFT’ler için kullanılan ERC-721 token protokolü henüz mevcut bile değildi. Bu durumda Larva Labs’in tek yapabileceği ellerinde olanla yani ERC-20 ile çalışmaktı.

Ekip ERC-20 kodunu benzersiz ürünler ortaya çıkarmaya yetecek kadar değiştirdi ve kısa bir süre sonra geliştirilen ERC-721’e de ilham kaynağı oldu. Punk’lar ERC-20 token olarak gözükse de aslında birbiriyle aynı değildirler.

Resimler blockchain üzerinde saklamak için çok büyük olduğundan, Larva Labs 10.000 punk’ın hepsini birden içeren bileşik bir resim yaratmıştır.

Elinizdeki ‘Punk’ın hangisi olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Her bir punk’ın tokenı, bileşik resimdeki konumunu ifade eden meta veriler içerir. Örneğin CryptoPunk #7804, büyük bileşik resimdeki 7804. punk’tır.

CryptoPunk Nereden Alınır?

Larva Labs, CryptoPunk’ları tasarlamanın yanında CryptoPunks web sitesinde kendi özel pazar yerini de oluşturmuştur. Kullanıcılar buradan teklif verebilir, CryptoPunk alabilir ve satabilir.

Screen Shot 2022 02 05 at 14.02.00

CryptoPunk’lar lider NFT pazar yerlerinden biri olan OpenSea’de de yer almaktadır. Fakat bu punk’lar biraz farklıdır. NFT pazar yerlerinde alınıp satılabilmeleri için ERC-721 tokenları olarak wrap edilmişlerdir.

Bir ERC-721 CryptoPunk’ını ERC-20 formuna kolayca geri çevirmek mümkündür. Bu wrap etme ve orijinal haline geri çevirme süreçleri Wrapped PUNKS üzerinde gerçekleştirilir ve CryptoPunk içeren bir MetaMask cüzdanı kullanılarak yapılabilir.

Screen Shot 2022 02 05 at 14.05.53

Bir zamanlar blockchain üzerindeki saf sanatsal değerin öncülüğünü yapan Cryptopunks’lar, oyunlaştırma öğelerine sahip diğer NFT projelerinin aksine, yalnızca bir resim olmanın dışında hiçbir özelliğe sahip değildir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir