Kripto Haberleri

Crema Finance, platformu hackleyen korsan ile anlaştı

Google News Abone Ol

Solana ağında çalışan ve merkezi olmayan bir finansal protokolü olan Crema Finance’e yapılan son saldırı, onlara likidite hizmetlerini kapatmaktan başka seçenek bırakmadı. Bugün Crema Finance ekibi, saldırıdan sorumlu hacker ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

Mağdurlara fonlar iade edilecek

Crema Finance kısa süre önce, geçen hafta platformdan 8.78 milyon dolar değerinde kripto para çalan bilgisayar korsanıyla bir anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Bilgisayar korsanı, platforma hızlı kredi saldırısı gerçekleştirmiş ve milyonlarca dolarlık varlığı çalmıştı. Şimdiyse olay tatlıya bağlanacak gibi duruyor.

DeFi protokolünün arkasındaki ekip, saldırıdan sonra kolluk kuvvetleriyle iletişime geçmeden ve saldırıyla ilgili soruşturma başlatmadan önce bilgisayar korsanına yaklaşık 800.000 dolarlık bir ödül teklif etti. Bununla birlikte, bilgisayar korsanı ile mevcut fiyatlarla neredeyse 1,7 milyon dolara denk gelen 45.455 SOL varlığını kapsayan daha büyük bir ödül için pazarlık yapmayı başardılar. Bilgisayar korsanı, yaklaşık 7,6 milyon dolar değerinde çalıntı kripto varlıklarını bu anlaşmanın ardından ekibe iade etti.

Dün Crema Finance tarafından yayınlanan bir blog gönderisinde, “Fon havuzunun çoğunu kurtardık ve orijinal varlık portföyünü yavaş yavaş yeniden oluşturuyoruz.” şeklinde bir açıklamaya yer verildi.

Ekip, önümüzdeki hafta SlowMist tarafından kontrol edilecek bir varlık seçim sözleşmesi açacağını duyurdu. Bu para çekme anlaşması ile saldırıya karışan grupların likidite sağlayıcıları (LP’ler), eğer varsa varlıklarının %84’ünü geri alabilecekler. Bu arada, havuzlardaki LP’nin geri çekilme yeteneklerinin %100’üne saldıramaz olduğunu belirtmek gerekiyor. Son olarak, Crema Finance, olayda fonlarını kaybeden tüm kullanıcıları tazmin etmek için toplam CRM kapasitesinin (15,000,000 CRM) %1,5’ini ekip tahsisinden alacağını duyurdu. Bu varlıklar, sonraki 12 ay boyunca her ay doğrusal olarak dağıtılacak.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir