Kripto Haberleri

Crema Finance, hack saldırısının kurbanı oldu

Google News Abone Ol

Gün geçmiyor ki kripto para sektöründe bir hack olayı daha yaşanmasın. 3 Temmuz itibariyle Crema Finance adlı likidite platformunun bir hack saldırısının kurbanı olduğu duyuruldu.

Crema Finance hacklendi

Solana üzerinde çalışan bir likidite sağlama platformu olan Crema Finance, bugün erken saatlerde bir hack saldırısına uğradığını açıkladı. Kötü niyetli bir hacker veya hacker grubu tarafından istismar edilen platformdan çalınan toplam varlığın ise 8.7 milyon dolar olduğu bildiriliyor.

Saldırıda önemli bir birikimini kaybeden platformun hacker ile iletişime geçme çabaları olduğu bildirildi. Buna ek olarak bilgisayar korsanına bir teklif de iletildiği söyleniyor. Teklifte ise platformdan 8.7 milyon çalan bilgisayar korsanının bu fonları iade etmesi durumunda ona bir ödül verileceği bildirildi.

Bu saldırganın fonları geri iade etmesi durumunda Crema Finance tarafından 800 bin dolarlık bir ödül verilecek. Buna ek olarak, şu ana kadar bilgisayar korsanından bir geri dönüş alınmış değil.

Olaya ait gelişmeleri kendi Twitter hesabı üzerinden paylaşan Crema Finance, bu paylaşımı ile birlikte kullanıcılarını bilgilendirmeye devam ediyor. Yapılan açıklamalara göre saldırıda bilgisayar korsanının ilk olarak sahte bir onay hesabı oluşturduğu açıklandı. CLMM fiyat adımı verilerini depolayan bu alanda ilk saldırının başladığı bildiriliyor. Bunu takiben bilgisayar korsanı tarafından havuzun hali hazırda mevcut onay adresini sahte hesaba yazdığı ve bu şekilde protokoldeki güvenliği aştığı açıklandı.

Saldırganın platforma son darbeyi vurduğu adımda ise hacker tarafından bir sözleşme oluşturulduğu ve bunu açık olan pozisyonlara likidite sağlamak için kullandığı açıklandı. Bu şekilde bir “flash loan” saldırısı yapan korsan, platformdan milyonlarca dolarlık kripto para varlığını çalmayı başarmış durumda.

Kripto para dünyasında hack olayları katlanarak artıyor

Kripto para dünyasında finansal birikimin giderek artmasıyla sektör bilgisayar korsanları tarafından açık hedef haline gelmiş durumda. Birçok bilgisayar korsanının veya bunu yapmak için bir araya gelen grubun çeşitli protokollere saldırılar düzenlediği bilinmekte. Hatta bu konuda bir adım ileri giderek Kuzey Kore hükümeti tarafından destekli hacker gruplarının olduğu iddia ediliyor. Bu grubun da kripto para platformlarına saldırdığı ve çaldığı varlıklar ile hazineye katkı sunduğu belirtilmekte.

Yaşanan bu saldırıların giderek artması kripto para platformlarını siber güvenliğin önemini anlamaya itmiş durumda. Bu alana artık milyonlarca dolarlık yatırımlar yaparken kullanıcıların fonlarını korumak adına çeşitli özel sistemler geliştirilmeye devam ediyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir