Nedir ?

Coin yakımı (coin burn) nedir?

Google News Abone Ol

Coin yakımı (coin burn), bir kripto para birimini dolaşımdan çıkarmak için kasıtlı olarak geçersiz bir cüzdan adresine gönderilmesi işlemine denmektedir. Yakma adresi veya yineleme adresi olarak adlandırılan adrese kimse erişemez veya onu yönetemez. Yanmış bir adrese bir token gönderildiğinde, varlıklar sonsuza kadar kaybolacaktır.

Bir kripto para birimine sahip olan herkes coin yakımı yapabilir, ancak bu, kolayca verilebilecek bir karar değildir. Çünkü bu hamleyle birlikte aynı zamanda dolar karşılığı da olan bir yatırımınızı kül edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Genellikle, belirli bir miktarı yakmaya karar verenler kripto para projesinin geliştirici ekibidir. Coin yakma işlemi arzı azaltır ve bu kripto para birimini daha sınırlı bir hale getirir. Bu durum da fiyatların artmasına yol açabilir ve yatırımcılara fayda sağlayabilir.

Kripto paraları yakmakla ilgili söylenecek birkaç uyarımız bulunuyor. Öncelikle, bir kripto para biriminin değerinin artacağının garantisi yoktur. Aslında, birçok proje bu işlemden çok az fayda görür veya hiç görmez. Kripto para yakma işlemi, yatırımcıları dolandırmak için de kullanılabilecek bir tuzaktır. Sahte bir projenin geliştiricileri, aslında kontrol ettikleri bir cüzdana gönderirken varlıkları yaktıklarını iddia edebilirler. Bundan kaçınmak için yatırım yaptığınız kripto para birimleri hakkında araştırma yapmanız veya daha güvenli kripto para birimlerine bağlı kalmanız önemlidir.

Geliştiriciler ayrıca, büyük kripto para birimine sahip balinaları gizlemenin bir yolu olarak da token yakabilirler. Bir geliştiricinin 1 milyar arza sahip bir kripto para birimi başlattığını, 100 milyonu elinde tuttuğunu ve hemen 600 milyonu yaktığını varsayalım. Orijinal arz 1 milyar olduğu için geliştirici arzın %10’una sahip görünüyor. Ancak geliştirici, o anda dolaşımda olan 400 milyon tokenin %25’ine sahip olur ve bu açıkça büyük ve tehlikeli bir miktardır.

Coin neden yakılır ve bu nereden başladı?

Coin yakma fikri, kripto para birimlerinin de öncesine dayanıyor. Bu sistem aslında hisse geri alımlarından ilham almaktadır. Hisse geri alımı, ihraç eden şirketin hisseleri piyasa fiyatından geri alması ve onları yeniden emerek toplam piyasa paylarını düşürmesidir. Kripto para satın almak ve yakmak tam olarak aynı olmasa da benzer amaçlara hizmet eden benzer kavramlardır diyebiliriz.

Coin yakma, arzı azaltmak ve fiyatları artırmak için Binance Coin (BNB), Bitcoin Cash (BCH) ve Stellar (XLM) dahil olmak üzere birçok projenin yakılmaya başladığı 2017 ve 2018 yıllarında kripto para birimleri arasında popüler bir hale geldi. Son zamanlarda, bu işlem, büyük token arzları ile başlayan yeni kripto para projeleri için ortak bir strateji olmuş durumda.

Kripto paraları yakmanın son zamanlarda artmasının ana nedenlerinden biri, kripto para birimlerinin ucuz fiyatlarla başlamasına ve ardından insanlar yatırım yaptığında değerlerini yapay olarak artırmasına izin verebilmesidir. Yeni kripto para birimleri, bir sentten de az bir değerde, 1 trilyon token arzı ile piyasaya sürülebilir ve düşük fiyatıyla yatırımcıları cezbedebilir. Bu tarz projelerde daha sonra geliştiriciler, fiyatı artırmak için milyarlarca token yakabilir.

Hangi coin birimleri yanabilir?

Herhangi bir kripto para birimi yanabilir. Tüm kripto para birimleri yanan bir adrese gönderilebilir, bu da bunlardan birinde kripto para yakmanın mümkün olduğu anlamına gelmektedir. Son zamanlarda özellikle yeni projelerin sıkça başvurduğu bu strateji genel olarak projeye yarar sağlar. Ancak bu noktada yukarıda belirttiğimiz tehlikelere karşı yatırımcılar uyanık olmalıdır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir