Nedir ?

Coin piyasa değeri ve piyasa fiyatı nedir? Farkları nelerdir?

Google News Abone Ol

Herhangi bir kripto paranın  mevcut piyasa değeri, madencilikle oluşturulan bütün coin’lerinin toplanmış değeri olarak ifade edilir. Tek bir birimin dolaşımındaki coin sayısı, mevcut birimin piyasa fiyatı ile çarpıldığında bu birimin piyasa değeri bulunur. 

Coin’in yalnız dolaşımındaki arzı normal değerini verirken, dolaşımdaki arzın, fiyat ile çarpılması halinde piyasa değeri elde edilecektir. Bir coin’in piyasa değeri,  bize coin’in uzun vadede popülaritesinin ne olacağı  konusunda bilgi verir.

İlgili Makaleler

Piyasa değeri ve piyasa fiyatı ne demektir?

Herhangi bir şirketin bütün hisselerinin toplam dolar değeri, piyasa değerini verir. Kripto para dünyası için herhangi bir coin’in piyasa değeri demek, tek bir coin’in piyasa fiyatı ile, madencilikle elde edilen tüm coinlerin çarpılması demektir.

Biz bu çarpımdan mevcut birimin ne kadar istikrarlı olduğunu anlayabiliriz. Lider kripto para birimi olan Bitcoin‘in dahi kriz dönemlerinde çalkantı yaşayabildiği  göz önünde bulundurulmalı. Aynı zamanda büyük kriz dönemlerinde tıpkı fırtınada yol almaya çalışan gemiler gibi, hangi gemi daha büyük ve güçlü ise fırtınadan daha az zarar görür mantığı çalıştırılmalı. Yani piyasa değeri yüksek olan para birimi, sert poyrazlara ve fırtınalara daha çok göğüs gerebilecektir. Piyasa değeri küçük olan para birimi ise tıpkı küçük gemi gibi çok hasar alacaktır.

Piyasa değeri ile para birimlerini birbirleri ile kıyas edebiliriz. Diğer bir birim ile karşılaştırarak daha mantıklı yatırımlar yapabiliriz. Kripto paralar piyasa değerlerine göre; Büyük, orta ve küçük ölçekli olmak üzere üçe ayrılırlar.

coin normal değeri

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir