Kripto Haberleri

Çin, Tüm Kripto Borsalarını Kapattığını Söyledi – Ancak Traderlar ve Madenciler Hâlâ Aktif Olabilir

Tüm kripto borsalarının ve eşler arası (P2P) ticaret platformlarının Anakara'da kapatıldığını söyleyen Çin merkez bankasına rağmen birçok kişi faaliyetlerini yeraltından yürütmeye devam ediyor.

Google News Abone Ol

Çin’de Kripto Yasakları

Çin merkez bankası – Çin Halk Bankası (PBoC) – tüm kripto borsalarının ve eşler arası (P2P) ticaret platformlarının Anakara’da kapatıldığını söylüyor. Ancak pek çok kişinin operasyonlarını yeraltına aldığı düşünülürken, yetkililerin kripto madenciliğine karşı devam eden bir mücadele içinde olduğu görülüyor.

Lanjinger, PBoC’nin 2021 mali yılı için son üç aylık raporunu yayınladığını ve burada geçen yıl Eylül ayında yürürlüğe giren kripto para çökertmesinin başarısı hakkında bir takım iddialarda bulunduğunu bildirdi.

“Finansal kaosu düzeltmek” amacıyla “yasadışı ve mali suç faaliyetlerini ciddi şekilde çökerttiğini” iddia etti. PBoC, “özsermaye kitle fonlaması platformlarına” ek olarak “lisanssız internet tabanlı varlık yönetim kurumları ve lisanssız ödeme kurumları” nı ortadan kaldırdığını iddia etti.

Kripto ile ilgili platformlar da dahil olmak üzere P2P çevrimiçi borç verme platformlarının “tüm” biçimlerinin “çalışmayı durdurduğunu” ekledi.

Ayrıca, banka raporunun yazarları, yurt içi “sanal döviz ticareti ve token ihraç finansman platformlarının” kapatıldığını, denizaşırı kripto ve forex ticaret platformu erişiminin de “engellendiğini” iddia etti.

PBoC, önlemlerinin “gölge bankacılık” riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ve sağlıksız belirsizlik biçimlerini ekonomiden kaldırdığını iddia etti.

unnamed file

Çin ve Kripto

Ancak bir zamanlar bu sektörün ağırlık merkezi olan bir ülkede kriptoyu yok etmek zor görünüyor. 2018’de derlenen GWI verilerine göre, Çinli net kullanıcılarının şaşırtıcı bir şekilde %31’i o zamanlar Sanal Özel Ağlar (VPN’ler) kullanıyordu, ancak daha yeni veriler mevcut değil. Yetkililer, kullanıcıları yazılımı kullandıkları için neredeyse 150 ABD doları tutarında para cezasına çarptırarak VPN kullanımını ortadan kaldırmaya çalışırken, Pekin’deki Kış Olimpiyatları’nda bir sporcu tarafından yapılan yorumlar, VPN kullanımının çok canlı ve iyi olduğunu gösteriyor gibi görünüyor.

Açıklamalar, sosyal medyada Çin’de “herkesin bir VPN indirebileceğini” iddia eden Amerika doğumlu Çinli hava serbest stil kayak altın madalyalı Eileen Gu tarafından yapıldı. Gönderi sansürlenmiş veya silinmiş gibi görünüyor, bu da VPN’lerin Çin siber polisi için hala bir sorun olduğunu gösteriyor.

Kripto ticareti her zamankinden daha zor hale gelse de, birçok Çinli Bitcoin (BTC) meraklısının VPN’leri ve Tether (USDT) gibi sabit paraları bir ağ geçidi olarak kullanarak piyasada aktif kalmaya devam ettiği düşünülüyor. Tezgah üstü (OTC) ticaretin de canlı ve iyi olduğu düşünülmektedir.

3637

 

Çin’de Kurumsal Hayatta Madencilik

Ve kripto madenciliğini ortadan kaldırdığı iddialarına rağmen, ülkeyi madencilerden temizleme mücadelesinin henüz bitmediği görülüyor. CLS, Çin’in en büyük menkul kıymet şirketlerinden biri olan Guotai Junan Securities’in yakın zamanda çalışanlarını kripto madenciliği yaptıkları takdirde cezalandırılacakları konusunda uyaran bir bildiri yayınladığını bildirdi.

Devlet organları geçen yıl, Çin’deki yasadışı, kısıtlama sonrası kripto madenciliğinin yüzde 21’inin kamuya ait firmalara ve ofislere kadar takip edildiğini kaydetti. Medya kuruluşu, menkul kıymetler firmasının iç uyarısının bir kopyasını yayınladı ve şu uyarıda bulundu:

“Çalışanların herhangi bir biçimde sanal para madenciliği faaliyetlerine katılmaları kesinlikle yasaktır. Çalışanların ayrıca kişisel ofis bilgisayarlarının [kripto] madencilik virüslerinden etkilenmelerini önlemek için güvenliğine dikkat etmeleri gerekiyor.”

Bu arada, resmi bir gönderide, Shanxi Eyaletindeki Xinzhou şehri, sakinlerinin mahallelerinde şüpheli kripto madenciliği faaliyetleri hakkında polise isimsiz olarak ihbarda bulunmaları için bir raporlama ağı kurduğunu duyurdu.

s

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir