KriptoNedir ?

CertiK Audit Nedir? Yatırımcılar İçin Neden Önemlidir?

Amerika’da 2018 yılında Yale Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi profesörleri tarafından kurulan CertiK kripto para dünyasında var olmak isteyen akıllı sözleşmeleri denetleyen ve bu denetim sonrası onay veren bir markadır. Bugüne kadar yaklaşık 200’e yakın projeyi incelemiş ve onaylamıştır. Kripto alanında ses getiren bir proje yapmak istiyorsanız CertiK'e kesinlikle yolunuz düşecektir.

Google News Abone Ol

Audit Firmaları Nedir? Ne İşe Yararlar?

Akıllı sözleşmeler değişmez olduğundan ve dağıtıldıktan sonra değiştirilemediğinden; kod güvenliğinin yayınlanmadan önce  hatasız ve mükemmel olması gerekir. Tek bir hata veya güvenlik açığı, fonları yanlış kullanabilir veya hackerlara bu sözleşmelerden yararlanma imkanı verebilir.

Şu ana kadar kripto dünyasındaki en büyük hack işlemi 2021 Ağustos’unda gerçekleşti. Bir kripto para platformu olan Poly Network’ten 600 milyon dolar değerinde kripto varlık bir hacker tarafından çalındı. Belli bir süre sonra hacker, bu tokenleri iade etti

İlgili Makaleler

Ancak bu büyük olay, bütün kripto kullanıcılarına güvenli bir platformu kullanmanın önemini bir kez daha hatırlatmış oldu. Peki proje sahipleri ve kullanıcıları, blockchain protokollerinin ve akıllı sözleşmelerinin yeterince güvenilir olup olmadığını nasıl anlayabilir? Gerekli kontrolleri gerçekleştirebilecek teknik bilgilere sahip olmayabiliriz. İşte burada devreye Audit firmaları giriyor.

cccc

Bu firmalardan en ünlü olan ve en güvenilir olduğu düşünülen CertiK Audit’in ne olduğuna bakalım

CertiK Audit Nedir?

Yale ve Columbia Üniversitesi profesörleri tarafından 2018 yılında  kurulan CertiK, blockchain protokollerini ve akıllı sözleşmeleri güvence altına almak için yapay zeka teknolojisini kullanan bir şirkettir. CertiK’in misyonu siber dünyanın güvenliğini sağlamaktır.

Kuruluşundan bu yana geçen üç yıl içinde 220’den fazla denetim gerçekleştiren CertiK, 118 binden fazla kod satırını denetledi ve 8.03 milyar ABD doları değeri güvene aldı.

CertiK, en iyi kripto borsaları Binance, OKEx ve Huobi’yi güvence altına aldı. Binance Accelerator Fund, fon sağladığı en iyi platformları CertiK denetimleriyle güvence altına alan bir sisteme sahip.

Ayrıca CertiK, Binance, Tera, Bancor, Shapeshift ve Blockstack dahil olmak üzere 100’den fazla birinci sınıf blockchain ve DeFi protokolüne de hizmet verdi.

Popüler Binance Smart Chain DeFi protokolü olan PancakeSwap bile akıllı sözleşmelerini CertiK tarafından denetlendi.

Screen Shot 2022 02 03 at 13.14.47

CertiK Denetimleri Nasıl Gerçekleşir?

Binance Smart Chain’deki protokolünüzü denetletmek isteseydiniz, akıllı sözleşmelerinize uygulanacak teknik prosedür şudur:

 

CertiK

  1. Akıllı sözleşmelerinizi ve amaçlanan davranışların özelliklerini CertiK’e sağlarsınız.
  2. Akıllı sözleşmeleriniz, CertiK BSC Security Oracle aracılığıyla resmi doğrulama‘nın matematiksel yönteminden geçecektir.
  3. Google, Microsoft, Oracle ve Facebook deneyimine sahip uzmanlar, sözleşmenizi manuel olarak gözden geçirecektir.
  4. CertiK, güvenlik açıklarını sınıflandıran, bunlara yönelik çözümler öneren ve resmi doğrulamadan elde edilen matematiksel kanıtları gösteren bir denetim raporu sunacaktır. Paketin bir kısmı, taranabilir bir QR kodu içeren karma bir Sertifika Doğrulama Rozeti olacaktır.

Tüm bu sürecin epeyce pahalı olduğunu belirtmekte fayda var.

Unutmamak gerekir ki hiçbir Audit firması, en iyisi olduğu düşünülen CertiK bile 100% kesin güvenliği garanti edemez. CertiK ve diğer Audit firmalarının sunduğu şey; denetlemeler yaparak bu olası hataları mümkün olan en az seviyeye indirmektir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir