KriptoKripto Haberleri

CBDC cüzdanı, Çin’deki mobil uygulama mağazası listelerinde ilk sırada!

Google News Abone Ol

Belirli şehirlerde kullanılmak üzere pilot sürüm olarak piyasaya sürülen resmi dijital Yuan cüzdan uygulaması, ilk haftasında uygulama mağazalarının listelerinde üst sıralarda yer almayı başardı.

Çin Halk Bankası’nın (PBoC) Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen uygulama, geçtiğimiz Salı günü Çin Android ve Apple uygulama mağazalarında indirilebilir hale geldi.

Uygulama halen deneysel bir aşamada ve yalnızca yetkili e-CNY hizmet sağlayıcıları aracılığıyla belirli kişiler tarafından erişilebilir. Çin’deki herkes uygulamayı indirebilirken, kullanımı belirli şehirlerle sınırlı.

Bu sınırlamalara rağmen, South China Morning Post, e-CNY’nin lansmanından bir gün sonra Apple App Store’da en çok indirilen uygulama olmayı başardığını ve Tencent’in süper uygulaması WeChat’i geride bıraktığını bildirdi. Cumartesi günü video paylaşım uygulaması Kuaishou tarafından tahttan indirildi.

Uygulama, Çinli Android kullanıcıları için popüler bir platform olan Xiaomi’nin mobil uygulama mağazasında da benzer bir başarı elde etti. Pazar araştırmacısı Qimai’ye göre, Pazartesi günü ikinci sıraya düşmeden önce bir gün içinde listenin başında yer aldı. Uygulama, Pazartesi günü Huawei’nin mobil mağazasında bir günde 10 sıra atlayarak 43. sırada yer aldı.

Yıllarca süren gelişimden sonra Çin, Nisan 2020’de dijital yuan pilot uygulamalarına başladı ve o zamandan beri merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesinde öncü oldu. Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarında CBDC ödemelerinin  etkinleştirilmesi planlanıyor.

Dijital yuan; Olimpiyat yetkililerini, etkinlik sırasında Amerikalı sporcuların dijital yuanı kullanmasını yasaklamaya çağıran bir mektup imzalayan birkaç ABD senatörü için bir tartışma konusu bile oldu.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir