Nedir ?

Cardano(ADA) Nedir?

Google News Abone Ol

Cardano(ADA) Nedir?

Cardano da aynı Ethereum gibi bir akıllı sözleşme platformu olarak oluşturulmuştur. Cardano yaratıcıları Ethereum’dan ilham alarak onun sınırlı gördükleri yönlerini geliştirmek için 2015 yılında kuruldu. 2017 ekim ayında ise ADA piyasaya sürüldü. Proje Input-Output Honk Kong adlı ve CEO’su ve Ethereum’un da kurucu ortağı olan Charles Hoskinson tarafından yönetiliyor. Platform adını Gerolamo Cardano’dan kripto para birimi ADA ise adını Ada Lovelace’den almıştır.

Cardano Madenciliği Yapılabiliyor Mu?

Ethereum platformunda Proof of Work kullanılırken, Cardano çok daha az güç kullanan Proof of Stake kullanmaktadır ve bundan dolayı ADA para birimi madencilik yöntemi ile üretilemez. Madenciliği yapılamayan ADA stake edilebilir. Cardano arkasında akademisyen ve mühendislerden oluşan kalifiye bir ekip bulunmaktadır. Ekip, bize sürekli güncelleme ve yenileme sözü verdiğinden bu da ADA’yı mantıklı bir stake etme konumuna sokuyor. Stake etmenin ne olduğunu anlamak için bu konuda yazdığımız detaylı yazıya buradan göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

cardano 1

Cardano 2017 yılında piyasaya sürülmesi ile birlikte hızlıca yükseldi ve devasa hacimlere ulaştı ve uzunca bir süre en değerli 3. kripto para birimi oldu. Günümüzde ise Bitcoin, Ethereum, Hızlıca yükselen BNB ve Solana’nın altında 47 milyar 500 milyonluk değeri ile 5. sırada bulunuyor. Ada’nın  toplam arzı 45 milyon coinle aynı Bitcoin’in 21 milyon ile sınırlı olduğu gibi sınırlıdır. Ethereum’un toplam arzı ise sınırsızdır.

Cardano’nun geliştirilmesi için birçok çalışma birimi bulunuyor bunlar: Cardano’nun geliştirilmesi için üniversiteler ile birlikte araştırmalak gerçekleştiren IOHK, bir diğeri blockchain üzerinde çalışan ve onu kuruluşlar için cazibeli bir hale getirmek için çalışan, sözleşmeli bir şirket olan  Emurgo ve ağın geliştirilmesini destekleyen Cardano vakfıdır.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto’nun görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir