Nedir ?

Bulut madencilik nedir, nasıl yapılır? Ücretsiz bulut madencilik

Google News Abone Ol

Kripto paralara olan ilginin artmasıyla bulut madencilik nedir ve ücretsiz bulut madencilik nasıl yapılır gibi sorular giderek artmakta. Kripto varlıklar üzerine yatırım yapmanın ve bunlardan gelir elde etmenin birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan en popüler iki yöntem, kripto varlıkları satın almak veya madenciliğini yapmaktır.

Kripto paralarda madencilik, madencilerin kripto para birimi ile ödüllendirildiği zorlu ve karmaşık denklemleri çözme sürecini ifade etmektedir.

İlgili Makaleler

Kripto para madenciliğinin birçok yöntemi var, ancak bu yazımızda bunlardan bir tanesi olan bulut madenciliği üzerine detaylı bir rehber paylaşıyoruz.

Bulut madenciliğinin gerçekte ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve ücretsiz bulut madenciliği hizmetleri sunan siteleri öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Bulut madenciliği nedir?

bulut madencilik

Özetlemek gerekirse bulut madenciliği, elektrik faturanızı artıran fiziksel cihazlar yerine bulut sistem kullanarak kripto madenciliği yapmanızı sağlamaktadır.

İşlem, matematiksel hesaplamaları çözmek için hala donanıma ve sunuculara bağlı olsa da, donanımı sizin için yöneten üçüncü taraf madencilik platformlarını kullanırsınız. Bulut madenciliğinde, katılımcılar madencilik ekipmanı ve/veya ekipmandan hash gücü kiralayabilirler.

Çoğu bulut madenciliği çiftliği, bir telefon uygulaması aracılığıyla kazançlarınızı ve hash oranlarınızı kolayca izlemenize olanak tanır.  Gerekli minimum zahmeti nedeniyle, bulut madenciliği en yenilikçi madencilik yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Bulut madenciliği türleri

Barındırma yoluyla madencilik

Barındırma yoluyla yapılan madencilik, bir madencilik çiftliğinde bir teçhizat satın almak veya kiralamak anlamına gelmektedir. Bu sistemde fiyatlar genellikle, saniyede gigahash (Gh/s) ve saniyede terahas (Th/s) olarak ölçülen teçhizatın gücüne bağlı hesaplanır. Ayrıca düzenli hat kurma ve bakım hizmetleri de vardır. Bu tür bir madenciliğin ana avantajı, genellikle kendi madenciliğinizi başlatmanın getirdiği genel maliyetleri (elektrik ve teçhizat maliyetleri) azaltmasıdır. Ayrıca, donanımınızın işlem gücünü ve kararlılığını ayarlamak kolaydır. Sadece sağlayıcınıza başvurmanız ve gerekli ayarlamaları istemeniz yeterli olacaktır.

Hash gücü kiralama

Barındırma yoluyla yapılan madenciliğe benzer şekilde, bu bulut madenciliği yöntemi de genel giderleri telafi etme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte, hash gücü kullanıcıları, çiftlik ekipmanı kiralamak yerine, madencilik tarafından üretilen hash gücünün bir kısmını kiralayabilirler. Endişelenecek ekipman olmadığından, kullanıcıların herhangi bir kurulum veya bakım ücreti ödemesi gerekmez.

Çiftlik her yeni blok bulduğunda ve ödül olarak kripto varlıkları aldığınızda elde ettiğiniz kârın yüzdesiyle ilgili bir abonelik ücreti ödemeniz gerekir. Blok tarafından üretilen herhangi bir gelir, kullanıcılar arasında şirketten kiraladıkları hash gücü yüzdesine göre paylaşılacaktır. Yani, bunu bir şirkette hisse satın almak gibi düşünebilirsiniz.

Bulut madenciliğinin avantajları ve dezavantajları

Avantajlar

Bulut madenciliği, kripto varlıkları madenciliği ile ilgilenen ancak teknik ve donanım yönleriyle pek ilgilenmeyen kripto para madencileri için harika bir tercihtir. Bu nedenle, donanım satın almak veya bakımını yapmak zorunda kalmadan madencilik maliyetleri önemli ölçüde azaltılabilir. Ayrıca, cihazın nasıl çalıştığını anlamaya veya hash gücünü ayarlamaya çalışırken harcanacak tüm zaman da yanınıza kalacaktır. Özetle, çok fazla zaman, enerji ve hepsinden önemlisi para tasarrufu sağlar.

Dezavantajlar

Yatırımla ilgili her şeyde olduğu gibi, bulut madenciliğinde de çeşitli riskler vardır. Bulut madenciliği ile gelen son zamanlardaki büyük itibar nedeniyle, en büyük risk dolandırıcılıktır. Yeni yatırımcılar bir maden çiftliğine nasıl uygun şekilde değer biçileceğini bilemeyebileceğinden, sağlayıcının iddialarını doğrulamaları onlar için zor olabilir.

Aynı şekilde, yeni yatırımcılar, bulut madenciliği çiftlikleri gibi görünen piramit planlarına karşı uyanık olmalıdır. Burada, mevcut yatırımcılara yeni yatırımcılarının mevduatlarından ödeme yapılır. Böyle bir plan, yeni yatırımcılar için kayıp potansiyeli yaratabilir.

Potansiyel bulut madenciliği dolandırıcılığı nasıl tespit edilir?

Dolandırıcılıklarla ilgili uyarıların yanı sıra, bunlardan nasıl kaçınılacağına dair önerilere de dikkat etmelisiniz. Bu noktada yapmanız gereken bir numaralı şey, tüm kripto forum ve sohbet alanları aracılığıyla platformun güvenilirliğini kapsamlı bir şekilde araştırmak ve doğrulamaktır. Eğer güvenli görünüyorlarsa, hizmet sağlayıcı tarafından sunulan para çekme limitleri gibi ölçümleri de not ederek karşılaştırma yapabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli detay ise bir bulut madenciliği çiftliğinin kâr potansiyelidir. Maliyetlerin, kira, bakım vb. girilen hash gücüne dönüşmediğini fark ederseniz, bu da platform hakkında kötüye işaret olabilir. Son olarak, kazançlarınız üzerinde tam kontrole sahip herhangi bir bulut bilişim platformuna karşı dikkatli olmalısınız. Zor kazanılan kripto para biriminize en azından bir miktar yönetim hakkı sunan bir platform seçmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Ücretsiz bulut madenciliği nasıl yapılır?

İlgili tüm riskler göz önüne alındığında, hizmete para yatırmadan önce ücretsiz bir bulut madenciliği platformuyla başlamak daha iyi bir fikir olabilir. Bu platformlar bakım veya kiralama ücreti almamaları nedeniyle ücretsizdir. Ancak, ev sahibi bulut madenciliği ödüllerinizin bir yüzdesini alabilir. Ücretsiz bulut madenciliği hizmetleri sağlayan birçok platform bulunmaktadır. Her platformun kendi politikalarına bağlı olarak farklı yönergelere de sahiptir. Örneğin, Google “ücretsiz Bitcoin bulut madenciliği siteleri” yazarsanız, uzmanlıklarını ve hizmetlerini sunan birçok site bulabilirsiniz. Bunların arasından en ünlülerinden biri de Stormgain’dir.

Yeni bir başlangıç ve deneme yapabilmeniz için, Stormgain ile ücretsiz bulut Bitcoin madenciliğine başlama adımlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Stormgain ile bedava Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

stormgain ücretsiz bitcoin bulut madenciliği

  • Stormgain.com üzerinden ilk olarak bir hesap oluşturun.
  • Kayıt işlemini tamamladıktan sonra Storm Gain sitesinde “Bitcoin madenciliği” sayfasını açın.
  • 4 saat değerindeki ilk madencilik ödülünüzü almak için “Madenciliğe başlayın”a tıklayın.

Stormgain ile bedava Bitcoin madenciliği yapmak için tamamlamanız gereken adımlar bunlardır. Sonrasında ücretsiz bulut madencilik sistemi aktif olacak ve ilk kazançlarınız hesabınızda görünmeye başlayacaktır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir