Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriKriptoKripto Haberleri

Bu NFT’ler ‘Spordaki Dijital Varlıkların Geleceği’ Olarak Adlandırıyor!

Google News Abone Ol

Danışmanlık Price Waterhouse Coopers’ın veya PwC’nin Kuzey Amerika için Sports Outlook 2022 raporuna göre, NFT’ler ve dijital varlıklar spor endüstrisindeki on ana trendden biri. Rapor, spor teknolojisi altyapısını değiştirmekten taraftar katılımını artırmaya kadar, NFT’lerin üç ana kullanım örneğini ve bunların sporun geleceğini şekillendirme olasılıklarını tartışıyor.

pwc jpg

Koleksiyonluk NFT

İlk kullanım örneği, koleksiyonluk NFT’lerdir – koleksiyonluk, kimliği doğrulanmış ve sınırlı sayıda dijital içerik satmak için kullanılan varlıklar anlamına gelir. Bu, oyuncuların ticaret kartları veya blok zincirinde dijitalleştirilebilen, basılabilen ve takas edilebilen tarihi maçların bilet taslakları gibi geleneksel hatıralara atıfta bulunur. Rapor, bu koleksiyonların nihayetinde görüntülenebilir ve metaverse arasında paylaşılabileceğini ekledi.

Koleksiyonluk bir NFT koleksiyonunun “en iyi bilinen” örneği, Dapper Labs’ın NBA Top Shot’udur. Pazar, NBA tarihinin önemli anlarını veya “en iyi” oyunlarını tokenize ediyor ve yakın zamanda 2021’de 827 milyon dolar ile blockchain oyun endüstrisindeki çoğu NFT işlemi için Axie Infinity oyunundan sonra ikinci sırada yer aldı. Bir başka popüler örnek emekli NFL oyun kurucu Tom Brady’nin NFT koleksiyon pazarı Autograph, yakın zamanda B Serisi fonlamada 170 milyon dolar topladı.

Sezonluk Bilet Üyeleri (STM)

İkincisi, sezonluk bilet üyeleri (STM) NFT’ler başka bir büyük kullanım durumu olarak düşünülebilir. Sezonluk bilet üyelerine doğrulanmış tokenli geçişler sağlamak, zaten sadık bir hayran kitlesinin deneyimini yükseltecektir. Ek özel içeriklere ve stadyum deneyimlerine erişmeye alışmış olan STM’ler, katıldıkları oyunlar için özel sürüm koleksiyon NFT’leri de alabilirler. Ve sponsorlar, sponsor oldukları takımlar, fiziksel biletlerini kaybeden müşterilerin herhangi bir ek avantajı kaybetmemelerini sağlamalarına izin verirse bundan faydalanabilir.

Sanal Erişim Tokenleri

Son olarak, sanal bir deneyim için daha fazla ödemeyi tercih eden veya oyunlara şahsen katılamayan hayranlar için sanal erişim tokenleri talep görmesi bekleniyor. Sezon biletlerinin yeni bir versiyonu olarak tanımlanan sanal erişim tokenleri sahiplerine oyuncu kameraları, yedek kameralar ve hatta sanal soyunma odası erişimi gibi daha fazla sahne arkası avantajına erişim sağlayabilir. Taraftar tokenleri ile başarılı olan bazı futbol kulüpleri, her ikisi de taraftarlara açık müzik gibi stratejik olmayan maç günü kararlarını etkileme hakkı veren Paris Saint-Germain ve Manchester City’dir.

pwc nft

PwC, bilet satışları, medya hakları ve sponsorluğun takımlar ve ligler için mevcut en büyük gelir kaynakları olduğunu açıkladı. Dijital varlık satışlarının da “ciddi” bir gelir akışı haline gelebileceğini belirterek, tokenli biletler, NFT medya hakları ve dijital veya metaverse etkinliklerin sponsorluğunun endüstrinin büyümesini teşvik etmesini bekliyor. Ancak rapor, bunun gerçekleşmesi için ekiplerin yeni dijital satış verilerini mevcut müşteri veritabanlarıyla birleştiren bir teknoloji yığınına ve düzenleyici ve vergi etkilerini ele almak için güçlü bir hukuk ekibine ihtiyaç duyacağını ekledi.

İlgili: Artık Suçlular için Kripto Yok! Suç İşleyemeyecekler!

Bu eğilimlerin tümü, özellikle NFT pazar yerleri ve spor dernekleri arasındaki ortaklıkların popülaritesi arttıkça yükselişte. Son zamanlarda, Solana NFT pazar yeri Magic Eden, 2022 NCAA erkekler basketbol turnuvası sırasında taraftar katılımını artırmak için spor eğlence platformu Overtime ile işbirliği içinde yaklaşmakta olan bir NFT koleksiyonunu duyurdu.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir