Endeksler

Brent Ham Petrol 120 Doların Üzerine Çıktı! Hisse Senetleri Çalkalanıyor!

ABD işgal nedeniyle Rus petrolünün ithalatını yasaklamayı düşünüyor. Dolar yükseldikçe Euro düşüyor; doğal gaz, metaller rekor kırdı.

Google News Abone Ol

Petrol, Rus arzını yasaklama ihtimaliyle sıçrarken, Avrupa hisse senetleri ve ABD vadeli işlemleri kayıplarını geride bıraktı.

Avrupa’daki büyük borsalar, enflasyon şoku korkuları arasında daha önce yüksek seviyelerden %20’den fazla düştü. ABD piyasa öncesi ticaretinde seyahat hisseleri düşerken, enerji hisseleri petrolün varil başına 139$’a yükselmesinin ardından 120$’a yaklaşmadan önce yükseldi. Avrupa gazı, paladyum ve bakır tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Biden yönetimi, Moskova’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak daha fazla şirketin ülkeden çekilmesiyle ekonomik baskıyı artırabilecek bir hareket olan Rus petrol ve enerji ürünlerinin ithalatını yasaklamayı düşünüyor. Ukraynalı ve Rus yetkililer üçüncü tur müzakereler için tekrar bir araya gelecekler, ancak Rus lider Vladimir Putin, savaşın sona ermesi için Kiev’in taleplerini kabul etmesi gerektiğini söylediğinden Pazartesi günkü toplantıda ilerleme sağlanacağına dair umutlar düşük.

Tahıllardan ve metallerden elde edilen emtialar, kaynakların güç merkezini küresel bir paryaya dönüştüren Rusya’ya yönelik işgal ve yaptırımlar nedeniyle hammadde akışlarındaki kaos endişeleriyle de yükseldi. Emtia bağlantılı para birimleri güçlendi.

XAUUSD 2022 03 07 16 29 38 1

Euro, Rus enerjisine dayanan Avrupa’nın ekonomik görünümüyle ilgili endişeler üzerine – bir noktada İsviçre frangı karşısında paritenin altına düşerek düştü. Dolar yükseldi ve altın ons başına 2.000 dolara yükseldi.

1x 1

Yatırımcılar, petrolün 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıktıktan sonra daha da yükselebileceği ve hatta bazıları vadeli işlemlerin Mart sonundan önce 200 doların üzerine çıkacağına dair düşük maliyetli bahisler koyabileceği seçeneklerine yığıldı.

UKOIL 2022 03 07 16 28 32 1

Küresel ekonomi, pandemi nedeniyle zaten yüksek enflasyonla boğuşuyordu. Federal Rezerv ve diğer kilit merkez bankaları, ekonomik genişlemeyi artırmadan veya riskli varlıkları sallamadan yaşam maliyetini kontrol altına almak için para politikasını sıkılaştırma gibi zorlu bir görevle karşı karşıya.

Yardeni Research başkanı Ed Yardeni bir notta, “ABD ekonomisi için, savaştan önce beklenenden daha yüksek enflasyon ve daha az ekonomik büyüme ile birlikte stagflasyon görüyoruz” dedi. Hisse senedi yatırımcıları için 2022’nin bu boğa piyasasının en zorlu yıllarından biri olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.”

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin, sermaye kontrolleri devam ederken temerrütleri önlemek isteyen hükümet ve şirketlerin yabancı alacaklılara ruble olarak ödeme yapmalarına izin veren bir kararnameyi imzaladı. Her Doğu Avrupa para birimi, rubledeki kayıpların öncülüğünde geçtiğimiz hafta dolar karşısında değer kaybetti.

Akış devi Netflix Inc. ve Çin merkezli ByteDance Ltd’nin sahibi olduğu sosyal medya hizmeti TikTok da dahil olmak üzere daha fazla işletme Rusya’daki operasyonlarını geri çekti.

netflix tiktok aa 1783575 2

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir