Nedir ?

Bored Ape Yacht Club (BAYC) Nedir? Nasıl Bu Kadar Popüler Olabilmiştir?

Bored Ape Yacht Club (BAYC) Ethereum ağı üzerinde 10 bin NFT  içeren bir koleksiyondur. Yuga Labs tarafından oluşturulan her Bored Ape NFT'si, sahiplerine çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Google News Abone Ol

Bored Ape Yacht Club (BAYC) Nedir?

 

Bored Ape Yacht Club (BAYC), her biri birbirinden tamamen benzersiz özelliklere sahip 10.000 maymundan oluşan bir koleksiyondur. Proje, Yuga Labs’in kimliği bilinmeyen dört kurucusu tarafından oluşturulmuştur. Bir maymun satın aldığınızda ileride çıkacak olan koleksiyonlara da özel erişim hakkı elde edersiniz. Proje, gelirlerinin bir kısmını hayvanlara yönelik çalışan hayır kurumlarına bağışlamaktadır.

İlgili Makaleler

ape12

Bored Ape Yacht Club NFT’lerin Özellikleri?

Tüm Maymun NFT’leri  ERC-721 üzerinden çıkarılmıştır. Maymunlar, yedi özellikten oluşur:

  1. Ağız
  2. Kıyafetler
  3. Küpe
  4. Gözler
  5. Kürk
  6. Şapka
  7. Arka Plan

Her bir görünüm belirli bir sayıyla sınırlıdır, dolayısıyla bazılarının görülme sıklığı istatistiksel olarak daha düşüktür.

Screen Shot 2022 01 21 at 17.23.52

Daha nadir özelliklere sahip bir Maymun, daha yaygın özelliklere sahip bir maymundan daha yüksek bir fiyata satılacaktır.

 

Bored Ape Yacht Club’ın avantajları nedir?

Maymun sahipler bazı avantajlara sahiptir. Bu avantajlar arasında yeni NFT’lere ve NFT yükseltmelerine ilk erişim hakkı da yer alır. Hem Mutant Ape Yacht Club (MAYC) hem de Bored Ape Kennel Club, BAYC üyelerine ücretsiz katılım izni vermiştir. Bu iki koleksiyonun çok yüksek fiyatlara satıldığını düşünürsek, BAYC’ye katılmanın avantajlı olduğu görülmektedir.

ape132

 

Mutant Ape Yacht Club nedir?

MAYC de BAYC’ye benzer şekilde Maymunlardan oluşan bir koleksiyondur fakat buradaki maymunlarda mutant teması vardır. Orijinal BAYC NFT’si sahiplerine M1, M2 ve M3 kademelerinin birinden gelişigüzel bir şekilde serum şişesi airdrop’u yapılmıştır.

Maymuna M1 ya da M2  serumu verilirse orijinal formuyla aynı özelliklere sahip yeni bir mutant Maymun yaratılabilir. M3 serum şişeleri ise orijinalden tamamıyla farklı yepyeni bir mutant Maymun yaratabilir. Bu durum NFT’ye daha da nadir olma şansı verir.

 

ape123

 

Bored Ape Kennel Club nedir?

Yalnızca Maymun sahiplerine dağıtılmış olan bir NFT koleksiyonudur. Maymun içeren cüzdanlar, çeşitli özelliklere sahip ve farklı nadirlikteki Club Dog NFT’lerinden çıkarmaya hak kazanmıştır. Bu NFT’ler gas fee haricinde ücretsiz olarak alınabilmiştir.

 

kendall

 

Mutant Arcade nedir?

BAYC’nin ilgi çekici olmasının nedenlerinden biri de NFT’lerle beraber hikaye ve atmosfer sunmasıdır. Buna örnek olarak MAYC koleksiyonu ile birlikte kullanıma sunulan Mutant Ape Oyunu verilebilir.

 

mutant tuna

 

 Bored Ape Yacht Club NFT’si Nereden Alınır?

Artık yeni NFT’ler çıkarılmadığı için bu koleksiyonu yalnızca ikincil piyasalardan satın almak mümkündür. Bu piyasalara örnek olarak OpenSea ve Rarible verilebilir.

Bir Maymun satın almak için cüzdanınızda NFT ücretini ve işlem ücretlerini ödemeye yetecek kadar Ethereum (ETH) bulunması gerekmektedir.

Screen Shot 2022 01 21 at 17.29.38

 

Bored Ape Yacht Club, popüler bir NFT modelini başarıyla kullanmış ve inovasyon yapmanın yeni yollarını bulmuştur. BAYC’nin başarısının büyük bir kısmı, NFT’lerin ötesinde bir evren ve kulüp yaratmaya yönelik çabasından kaynaklanmaktadır.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir