Kripto Haberleri

Bored Ape Sahibi, ‘Çalınan’ NFT’si Üzerine OpenSea’ye 1 Milyon Dolarlık Dava Açtı!

Farkında olmadan Bored Ape NFT'sini 0.01 ETH'ye (yaklaşık 26$'a eşdeğer) satan Teksaslı bir adam, platformun bilgisayar korsanlarının NFT'leri piyasa fiyatının çok altında satın almasına izin veren hatayı bildiğini iddia ederek OpenSea'ye dava açıyor.

Google News Abone Ol

Bored Ape Yacht Club NFT’si 0.01 ETH’ye Satıldı

Teksas federal mahkemesine yapılan bir şikayette Timothy McKimmy, yüksek popülerlikteki Bored Ape Yacht Club NFT’lerinden biri olan Bored Ape #3475’in gerçek sahibi olduğunu iddia ediyor. Bored Ape’ini satılık olarak listelemediğini ve NFT’nin “çalındığını” ve “alıcının” da  hemen 99 ETH’ye (bugünkü fiyatlarla yaklaşık 250.000 $) sattığını iddia ediyor.

McKimmy’ye göre, söz konusu maymun, nadirlik söz konusu olduğunda ilk yüzde 14’lük dilimde yer alıyor ve yakın zamanda 1,3 milyon dolara Justin Bieber tarafından satın alınan Bored Ape’den önemli ölçüde daha nadir. McKimmy NFT iadesini ve/veya 1 milyon doların üzerindeki zararı” istiyor.

LinkedIn profilinde kendisini bir Teksas demir cevheri firmasının CEO’su olarak listeleyen McKimmy, OpenSea’nin bu hatayı bildiğini ve bu olayın medyada geniş çapta rapor edildiğini, ancak kâr amacıyla ticareti durdurmayı reddettiğini iddia ediyor.

3475

OpenSea, ‘Etkin Olmayan Listeleme’ İstismarından NFT’lerini Kaybeden Kullanıcılara  1.8 Milyon Dolar Geri Ödeme Yaptı

McKimmy ayrıca, sorunu defalarca OpenSea ile çözmeye çalıştığını iddia ediyor. Şirketin kendisine olayı “aktif olarak araştırdığını” ancak daha fazla bir şey yapmadığını söyledi.

Ocak ayında OpenSea, istismardan etkilenen kullanıcılara yaklaşık 1.8 milyon dolarlık geri ödeme yaptı, ancak şirketin geri ödemeleri tam olarak nasıl ele aldığı ve geri ödeme tutarlarını nasıl belirlediği belirsizliğini koruyor. NFT forumlarında OpenSea’nin diğer kurbanlara bir gizlilik sözleşmesi imzalattıktan sonra onlara “taban fiyatı” (herhangi bir NFT koleksiyonundaki en düşük fiyatlı varlık) sunduğunu iddia eden sohbetlerden bahsediliyor.

OpenSea, McKimmy’nin iddialarıyla ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.

ooo

Dava Hakkında

Cuma günü açılan davayı başkaları takip edebilir. Amerika’nın kuzeydoğusundaki bir hukuk firması, bir toplu dava şikayetinde bulunmak amacıyla, hata nedeniyle NFT’lerini kaybeden diğer OpenSea müşterilerinin şikayetlerini talep ediyor.

Bu arada McKimmy, davanın bir amacının OpenSea’yi güvenlik uygulamalarını sıkılaştırmaya zorlamak olduğunu iddia ediyor.

Şikayette, “Davacı, bu davayı dünya çapındaki ülkelerde ikamet eden ve Davalı’nın platformunu kullanan NFT sahiplerinin çıkarlarını korumak için açmaktadır. Davacı bu davayı, Davalıyı yeterli güvenlik önlemleri almaya ve arayüzündeki bilinen hassasiyetleri ele almaya zorlamak için açmaktadır.”

Dava, dünyanın en büyük NFT platformu olan OpenSea için zor bir süreçte geldi.Bu hafta sonu, OpenSea müşterileriyle alakalı bir kimlik avıyla ilgili yeni bir tartışma ortaya çıktı. Şirketin bu durumun, platformdaki bir güvenlik açığından kaynaklanmadığını söylüyor.

İlginizi Çekebilir: OpenSea NFT Pazarı Saldırısı Hakkında Şimdiye Kadar Bildiklerimiz

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir