NFT Haberleri

Bored Ape kurucularından “Nazi” suçlamalarına yanıt

Google News Abone Ol

Cuma günü, Bored Ape Yacht Club kurucularından, sanatçı Ryder Ripps ve YouTuber Philion tarafından yapılan açıklamaların Nazi “saçmalığı” olduğuna dair açıklamalar geldi.

BAYC kurucularından suçlamalara cevap geldi

Oldukça popüler bir NFT koleksiyonu olan Bored Ape Yacht Club (BAYC) kurucularından son birkaç gündür internette yayılan dedikodulara ilişkin bir yanıt geldi: “Bir grup Yahudi, Türk, Pakistanlı ve Kübalı arkadaştan oluşan bizi çok gizli Naziler olmakla suçlayan çılgın bir dezenformasyon kampanyasının hedefi haline geldik. Dünyanın dört bir yanındaki Yahudileri sadece bu tür nefret ve iftiradan korumak için var olan @ADL bunun doğru olmadığını onaylamış olsa da, troller hala internette saçma sapan komplo teorileri yayıyor ve bunları sahte NFT’ler satmak için kullanıyor (sürpriz! ).”

Bu haftanın başlarında, Philion tarafından yayınlanan bir saatlik bir YouTube videosunda, BAYC kurucularının Nazizm ile sözde bağlantıları hakkındaki iddiaların bir listesi açıklandı ve Twitter kullanıcılarını #BURNBAYC hashtag’ini kullanarak gruba karşı kampanya yapmaya yönelik çağrılar yapıldı. Buradaki amaç, ünlü NFT koleksiyonu BAYC sahiplerini NFT’lerini yok etmeye teşvik etmek olarak görülüyor.

BAYC, sosyal medya devi Twitter üzerinde Aralık ayından bu yana “BAYC ile yıkıcı internet Nazi trol kültürü arasındaki kapsamlı bağlantıları araştırdığını” söyleyen ve ABD’de bulunan sanatçı Ryder Ripps’in başını çektiği son birkaç ayda bir eleştiri dalgasıyla karşı karşıya kalmış durumda.

Ripps ve Philion tarafından ortaya atılan iddialar, BAYC koleksiyonunun yalnızca internet alt kültürüne dalmış olanlar tarafından görülebilen Nazi ideolojisinin incelikli imgeleriyle dolu olduğu fikrine odaklanmakta.

Popüler NFT koleksiyonunu suçlayan iddialarda, BAYC logosu ile Nazi Kafatası (bir çapraz kemik resmi) arasındaki iddia edilen benzerlik, kurucular tarafından seçilen çevrimiçi isimler, sosyal ağlardaki aile profillerindeki ifadeler ve bir dizi sözde kanıta işaret ediliyor. Bu durumun da aşırı sağcı toplumlar ve çeşitli farklı görüşe sahip kişilerce tepki aldığı bilinmekte. Böylesine ağır bir suçlamayla karşı karşıya kalan BAYC yetkilileri de taraflara dava açacaklarını duyurdular.

BAYC tarafından iddialara verilen yanıtta, punk, sokak giyimi ve paten referansları, denizcilik bayrakları ve flamalar ve eski yat kulübünden ilham aldığını söyledikleri logonun tasarım sürecini detaylandıran e-postalar da dahil olmak üzere neden belirli isimleri ve tasarımları seçtiklerine ilişkin açıklamalar yer alıyor. Buna ek olarak, BAYC yetkililerinden konuya ilişkin yapılan yanıtsa şu şekilde:

“Asla çok ciddiye alınmak istemiyoruz, bu yüzden kulübün görünümü harap ve perişan. BAYC ile ilgili her şey bir saygı ve aptallık ruhunu ifade etmek içindir… Genel olarak, bu komplo teorilerinin yayılmasının çılgınca olduğunu düşünüyoruz.

Kurucular ise, “Bu, gerçekten çılgın bir trolün internette sahip olabileceği gücü gösteriyor.” şeklinde konuştu.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir