Nedir ?

Boğa ve ayı piyasası nedir, aralarındaki farklar neler?

Google News Abone Ol

Boğa ve ayı piyasaları, hisse senedi ve kripto para piyasalarında o anki işlem şartlarını tasvir etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Birçoğu bu terimlerin farklı piyasalarda nasıl kullanıldığını anlamasa da, hala finansal piyasa ticaret sisteminin önemli bir parçasıdır. Yatırımlarda başarılı olmak ve piyasayı iyi anlayan biri olmak istiyorsanız, yükseliş ve düşüş piyasa koşullarını bilmeniz önemli olacaktır.

İlgili Makaleler

Boğa piyasası nedir?

Boğa piyasası” borsada kullanılan bir terimdir ve piyasa trendlerinin gelişmeye devam ettiği bir zamanı ifade eder. Eğer piyasa güçlüyse, hisse senedi fiyatları  fiyatları kısa vadede yükselecektir. Birçok yatırımcı için boğa piyasaları, yükselen fiyatlardan yararlanmak için mümkün olduğunca çok sayıda proje ve yatırımı değerlendirmek için kullanılmaktadır.

Boğa piyasaları sırasında varlıkların değerleri, güçlü bir ekonomi ve yüksek işlem seviyeleri ile birlikte düzenli olarak yükselmeye devam edecektir.

Kripto paralarda boğa piyasası nedir?

Bununla birlikte, kripto paralarda boğa piyasaları genellikle daha güçlüdür ve yine boğa koşusu olarak adlandırılabilir. Ayrıca, eğer piyasalarda kâr elde etmek için birçok projeye yatırım yapma zamanıysa, bu durum hisselere kıyasla kripto paralarda biraz farklı olabilir. Buna bağlı olarak, kripto para piyasası uzun bir süredir yükselişteyken ve Bitcoin veya herhangi bir altcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında, en yoğun zamanda yatırım yaparken kâr elde etme şansı pek yoktur. Bunun nedeni de insanların kısa vadeli kazançlarının bir kısmını nakde çevirme isteği ve beraberinde gelen satışlardır.

Boğa piyasası ne kadar sürer?

Yukarıda da bahsedildiği gibi kripto para birimindeki boğa piyasası genelde daha kısa bir süre devam etmektedir. Ayrıca bir şekilde tahmin edilebilir çünkü boğa piyasaları genellikle Bitcoin yarılanma döngülerini takip eder. Bu halving olayı tarihsel olarak, her dört yılda bir olur ve yaklaşık yarım yıl veya bir yıl sürer. Zirveye ulaştıktan sonra, genellikle üç yıl veya daha uzun süren istikrarlı bir düşüş ve birikim dönemi görülmesi kaçınılmaz olacaktır.

Ayı piyasası nedir?

ayı piyasası nedir

Ayı piyasası, düşük hareketler gösteren ve keskin bir şekilde düşmeye devam eden bir piyasa trendi olarak açıklanabilir. Bu dönemlerde genellikle hiçbir kâr elde edilemez ve kayıplar daha yaygın görülür. Buna ek olarak, kripto paralarda ortalama %20’den fazla düşüş ayı piyasası olarak kabul edilmektedir.

Ayı piyasasında yüksek finansal belirsizlik ve düşüş görülecektir. Ayı piyasası, yatırımcıların mevcut piyasa eğilimi nedeniyle para kaybetmekten korktuğu için çok az yatırım yapmalarına veya hiç yatırım yapmamalarına neden olmaktadır.

Kripto paralarda ayı piyasası nedir?

Kripto para piyasaları, düşüş döneminde fiyatlarda geleneksel borsadan daha yüksek düşüşler göstermektedir. Kripto ayı piyasasının mükemmel bir örneği, BTC fiyatının birkaç gün içinde 20 bin dolardan 3 bin dolara düştüğü ve 2017’de yaşanan bir Bitcoin çöküşü olabilir.

Ayı piyasasının özellikleri

Ayı piyasası, fiyatlarda ve genel dünya ekonomisinde istikrarlı bir düşüş ile karakterize edilen hisse senedi veya kripto piyasasında azalan bir sarmal eğilim anlamına gelmektedir. Ayı piyasasının özelliklerinden bazılarıysa şunlardır:

Artan işsizlik: Kripto paralarda görülen ayı piyasalarının aksine geleneksel finanstaki ayı piyasalarında artan işsizlik oranları ciddi bir şekilde göze çarpar. Bu dönemde şirketler gelir elde etmekte zorlanacağı için işten çıkarmaya gidebilir. Ayrıca yaşanan son kripto para ayı piyasasında da borsa şirketleri tarafından işten çıkarmalar görülmeye başlanmıştır.

Düşük işlem hacmi: Yatırımcılar, kripto para fiyatları sürekli aşağı yönlü bir hareket gösterdiğinde ve daha düşük piyasa hacimleri yarattığında varlıklarını elinde tutma eğilimindedir. Korku piyasada önde gelen bir duygu haline geldiğindeyse, bazıları varlıklarını satabilir ve bir varlığın düşen fiyatına daha da fazla katkıda bulunacak kayıplarla karşı karşıya kalabilir.

Olumsuz haberlerdeki artış: Özellikle kripto para piyasalarındaki ayı piyasalarında medyada ardı ardına olumsuz haberler yer alabilir. Daha çok geleneksel finansa yakın medya kuruluşlarında sık görülen bu durum artık alışılmış bir hal almıştır.

Diğer özellikler olarak da menkul kıymetlere yönelik zayıf talep, düşük yatırımcı güveni, genel karamsarlık, halka arzların azalması sayılabilir.

Boğa ve ayı piyasaları arasındaki farklar nedir?

Kripto ve hisse senetlerindeki boğa ve ayı piyasaları, esas olarak aşağı veya yukarı fiyat hareketi ile tanımlanır. Ayrıca, bir boğa veya ayı piyasası paterni ortaya çıktığında, kripto piyasaları hisse senetlerinden daha hızlı hareket etme eğilimindedir. Kripto para birimlerinin oynaklığının ve daha geniş günlük fiyat hareketlerinin kriptoda boğa veya ayı piyasalarını tespit etmeyi zorlaştırdığını belirtmekte fayda var. Bu noktada boğa ve ayı piyasaları arasındaki farklar için aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz:

  1. Boğa piyasası, hisse senedi veya kripto piyasası eğilimi iyimser olduğunda ve yüksek oranda yatırım getirisine sahip olduğunda ortaya çıkarken, ayı piyasası, piyasanın eğiliminde olumsuz bir etki veya düşüş olduğunda ortaya çıkmaktadır.
  2. Bir boğa piyasası sırasında yatırımcıların piyasalara olan güveni artar ve yatırım güvenliğinde bir artış yaşanır. Ayı piyasası yaşanırken ise durum çok daha farklıdır ve insanların piyasaya olan güveni ve yatırım cesareti giderek azalır.
  3. Ayı piyasası, düşük getirileri nedeniyle yatırımları zorlaştırır. Bu süreçte varlık fiyatları adeta dibi boylar ve riskli bir ortam oluşur. Bununla birlikte, dip satın alım almak, kripto para birimlerine yatırım yaparken popüler ve bir o kadar riskli bir harekettir.
  4. Ayı piyasaları ekonomiyi hızlı bir şekilde olumsuz etkilerken, boğa koşusu piyasaları toparlar ve bu da ekonominin uzun vadede olumlu büyümesini sağlar.
  5. Piyasaların yükselmesi sırasında genellikle gelir ve istihdam oranlarında yüksek bir artış olur. Ayı piyasasında ise tam tersi olur ve  işten çıkarmalarda artış ve gelir oranlarında düşüş yaşanır. Bununla birlikte, gelirlerinde esas olarak kripto para kazançlarına güvenenler, kripto ayı piyasası sırasında normal işyerlerine daha fazla ilgi gösterebilir. Yatırımcılar, kriptoda boğa koşuları sırasındaysa daha rahat bir zihniyete sahip olmaktadır.

Bunlara neden boğa ve ayı piyasası denir?

Aslında, “boğa” ve “ayı” terimlerinin nasıl ortaya çıktığı konusunda net bir açıklama yoktur, ancak hayvanlar davranış biçimleri ve rakiplerine nasıl yaklaştıkları nedeniyle bu alanda kullanılır. Bu iki terim arasında geçen olay aslında bir kavgayı işaret eder. Kavgayı boğalar kazandığında piyasalar yükselir ve değer kazanır. Kavgayı piyasalarda daha kötü olarak bilinen ayının kazanması durumundaysa bir düşüş trendi hakim olacaktır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir