Nedir ?

Blok ödülü nedir?

Google News Abone Ol

Kripto varlıkların sayısı her geçen gün artıyor. Dünyanın neredeyse her yerinden bu alana katılan yeni projeler mevcut. Bu yüzden de kripto para piyasasında blok ödülü gibi bazı terimler yeni projelerle birlikte ortaya çıkmaya başlamakta. Peki blok ödülü nedir ve ne işe yarar?

Blok ödülü nedir?

Blok ödülü, Bitcoin’leri yaratmanın ve blockchain ekosistemine entegre etmenin tek yoludur. Her madenci çeşitli kriptografik denklemleri çözebildiğinde ve yeni bir Bitcoin bloğu oluşturduğunda, madencilik hesaplarında blok ödülü olarak bilinen belirli bir miktarda kripto para kazanmış olurlar.

İlgili Makaleler

Blok zincirinin ekonomik bir sistem olarak işlev görmesi için bir blok ödül mekanizmasının oluşturulması gerekli görülmektedir. Sonuç olarak madenciler, geliştirilen her blokta madencilik faaliyetlerinden finansal bir fayda elde etmiş olurlar.

Ek olarak, madencilik yoluyla blok zinciri yeni kripto para birimleri başlatır. Bu şekilde protokol, ağın merkezileşmesini azaltırken işlemleri doğrulamak için yeterli madenciye sahip olmasını da sağlamış olur. Merkezsizleştirme, daha fazla madenciyle blok zinciri ağının kalbini oluşturduğundan, sistem aynı zamanda işbirliği yapan madencilerle ağı %51 saldırıları gerçekleştirmesinden de korumaktadır.

Not: Madencilik faaliyetleri önemli miktarlarda getiri sunabilir ve madencileri zaman içerisinde artan kripto varlık değerleriyle zengin edebilir. Bu nedenle, çoğu protokolün madenciliği yavaşlatma ve kripto para arzını kontrol etme mekanizması vardır. Buna bir örnek, Bitcoin‘in madencilik zorluğu ve Ethereum’un zorluk bombasıdır.

Blok ödülleri ne işe yarar?

Blockchain protokolleri doğası gereği merkezi değildir. Bu, ağın güvenliğini sağlamak için hiçbir merkezi otoritenin çalışmadığı anlamına gelir. İşte bu noktada blok ödülleri devreye girer ve madencilerin ağı güvence altına almaları için onları teşvik eder.

Ek olarak, blok ödülleri, yeni kripto para birimlerini pazarlamanın da önemli bir yoludur. Bir madenci bir bloğu başarıyla doğruladığında, ağ için yerel kripto para birimleri olan ödüller alır. Bu şekilde sistem piyasaya yeni para koymuş olur.

Yatırımcılar, farklı projelerin farklı ödül blokları ve ödül planları sunduğunu unutmamalıdır. Bu, arz sınırlı blok zincirlerinin çoğunun bir yarım döngüden geçtiği anlamına gelir. Örneğin, Bitcoin her dört yılda bir ortaya çıkan bir sürece sahiptir. Bu şekilde, madencinin bir bloğunu başarıyla çözme ödülü her dört yılda bir azalır. Kuruluşundan bu yana, Bitcoin ağı üç yarılanma döngüsünden geçti. Şu anda, her başarılı doğrulanmış blok, madencisine 6.25 BTC sunar.

Blok ödülü nasıl hesaplanır?

Blok ödülü, madencilerin blok madenciliği yapması ve blok zinciri ağını güvence altına alması için ekonomik bir teşviktir. Blokları sayarken birçok faktör devreye girer. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Kripto paranın genel dolaşımı

Bir kripto paranın toplam arzını anlamak, blok ödüllerinin dağılımını ve nasıl dağıtıldığını belirlemede önemlidir. Blok ödülleri, yerel blok zinciri kripto para birimleri tarafından sağlanır. Bu, ağı yönetmeye ve kontrol etmeye yardımcı olur. Yani sadece birkaç kripto para birimini kontrol ediyorsa, para biriminin varlığı anlamsızdır. Madencilerin ayrıca, sınırlı varlık değerlerini artırdığı için verilen toplam madeni para sayısını da bilmeleri gerekir.

  • Kripto varlık oluşturma süresi

Örneğin Bitcoin’i ele alalım. Bu kripto paranın toplam 21 milyon arzı bulunur. Ağ, blok başına 400 BTC’ye tekabül eden bir yılda tüm arzı sağlıyorsa, verimsiz hale gelir ve kripto varlığın değerini düşürür.

  • İşlem ücreti

Ağ ne kadar dar olursa, işlem maliyeti o kadar yüksek olur çünkü insanlar daha yüksek işlem hızına sahip olmak için daha yüksek prim öderler. Bu nedenle işlem maliyetleri Bitcoin madenciliğinde önemli bir faktördür.

Blok ödülünün önemi

  • Blok ödülü önemlidir, çünkü yeni varlıklar yaratır. Ayrıca, onun dinamik hale getirilmesine ve bunun gerçekleşmesine izin verir.
  • Merkezi olmayan bir ekonomik sistem yaratır. Madenciler, finansal ve teknolojik yatırımlarıyla ağı merkezileştirir ve güvence altına alır.
  • Madencilere, madencilik blokları üzerinde güvenli bir şekilde çalışmaya devam etmeleri için gerekli teşviki verir.
  • Daha fazla madencilik işlem gücüne yatırım yapmak, madencilerin Bitcoin ve Ethereum madenciliği yapmasına ve başkalarının değiş tokuş için kullanabileceği daha fazla para üretmesine izin verir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir