Bitcoin HaberleriBlockchain HaberleriBlockhainKriptoKripto HaberleriS&P 500 Nedir

Bitcoin ve Bu Global Para Endeksi 6 Ay Sonra İlk Kez Ayrıştı

500 büyük Amerikan şirketini kapsayan, Amerikan hisse senedi piyasasının %75’ini taşıyan S&P 500 endeksi, 6 ayın ardından Bitcoin ile ilk defa Aralık’ta ayrıştı

Google News Abone Ol

S&P 500 Endeksi Nedir?

S&P 500 veya Standard & Poor’s 500 endeksi, halka açık en büyük 500 ABD şirketinin pazar kapitalizasyon ağırlıklı bir endeksidir. Endeks, geniş kapsamlı ABD hisse senetlerinin en iyi göstergesi olarak kabul edilir. Diğer genel ABD borsa endeksleri arasında Dow Jones Industrial Average, Russell 2000 Endeksi sıralanabilir.

S&P 500 genellikle kurumsal yatırımcıların tercih ettiği endekstir. Dow Jones Industrial Average ise tarihsel olarak ticari yatırımcıların ABD borsa endeksi ile ilişkilendirilmiştir. Kurumsal yatırımcılar S&P 500’ün ABD hisse senedi piyasalarını daha fazla temsil ettiğini düşünüyorlar. Bunun sebebi de S&P 500 endeksinin DOW 30’dan çok daha fazla sektörü kapsaması (500’e karşı 30).

sp

Haziran ayından bu yana hep aynı yönde hareket eden Bitcoin ve S&P 500, 6 ayın ardından ilk defa Aralık’ta ayrıştı.

Piyasalardaki iyimser havayla birlikte S&P 500’ün rekor tazelemesine rağmen Bitcoin salı günü 49 bin dolara kadar geriledi. 2021 yılının büyük bir kısmında ABD Borsaları ve Bitcoin pozitif bir ilişki içerisindeydiler

Haziran ayından bu yana hep aynı yönde hareket eden Bitcoin ve S&P 500, 6 ardından ilk defa Aralık ayında ayrışmış oldu.

spbitcoin

Haziranda yaşanan ayrışma sonrasında Bitcoin’in S&P 500 ile 30 günlük korelasyonu 7 Temmuz’da negatife dönmüştü.

Bitcoin 10 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra art arda 5 hafta düşüş kaydederek 200 günlük hareketli ortalamasının sınırına kadar gerilemişti. Piyasa değeri en büyük kripto para birimi sonrasında finansal piyasaların genelindeki olumlu havayla beraber 51 bin doların üzerine tırmanarak iki haftanın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Bu yükseliş çok uzun sürmedi yazı tarihimiz itibari ile Bitcoin fiyatı 47.678 dolar seviyelerinde.

2AD9E45E 76EC 4C78 80D5 B42FE0380624 1 201 a

Grafik BTC/USD 1 günlük zaman dilimini göstermektedir.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir