Bitcoin HaberleriBlockchain HaberleriBlockhainKriptoKripto Haberleri

Bitcoin, Toplam Arzın %90’ının Kazılmasıyla Yeni Bir Dönüm Noktasına Ulaşıyor!

Google News Abone Ol

Blockchain.com’dan alınan verilere göre, Pazartesi sabahı itibariyle tüm bitcoinlerin yüzde doksanı kazıldı. Bu başarı, maksimum 21 milyon olmak üzere 18.89 milyon bitcoinin artık açık piyasada olduğu anlamına geliyor.

Dönüm noktasına ulaşmak, ilk bitcoinlerin 9 Ocak 2009’da çıkarılmasından bu yana yaklaşık 12 yıl aldı. Ancak, ağ etkinliği tahminlerine ve Bitcoin’in yarılanma (bknz. halving) programlarına dayanarak, kalan arzın 2140 Şubat’a kadar çıkarılması beklenmiyor.

Fiyatlar, daha yeni bitcoin talebi arttıkça artan arzı yansıttı. Varlık, 2010 başlarında arzın %10’u çıkarıldığında 0,10 dolar seviyelerindeydi ve Aralık 2012’de arzın %50’si çıkarıldığında 7,50 dolarda kaldı. Yazının yayınlandığı tarih itibarıyla, bitcoin 49.000 doların üzerinde işlem görüyorı. CoinGecko verilerine göre, bu yılın başlarındaki 69.000$’lık zirveden %28 aşağıda olduğu anlamına geliyor.

Proof-of-Work ağı olarak Bitcoin, genel olarak madencilik “mining” olarak adlandırılan bir süreçte sürekli olarak işlemleri işleyen ve blokları doğrulayan madenciler “miners” olarak adlandırılan ağ katılımcılarına bağlıdır.

Bu tür katılımcılar, Bitcoin ağındaki her saniye milyonlarca karmaşık hesaplamayı çözmek için bilgi işlem kaynaklarını ve donanımlarını sağlar ve ödül olarak bitcoin alır. Madenciler şu anda madencilik yaptıkları her blok için 6.25 bitcoin alıyor ve bu, 2024’teki bir sonraki yarılanmadan sonra 3.125 bitcoin’e düşecek.

Bu arada, 21 milyon bitcoinin tamamının açık piyasada bulunması beklenmiyor. Kripto analitik firması Chainalysis, adres etkinliğini analiz etmeye dayalı olarak, kişinin özel anahtarlarını kaybetmekten ölüme kadar uzanan sebeplerden 3,7 milyon bitcoin’in “kaybolduğunu” tahmin ediyor. 1 milyon bitcoin daha Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından tutuluyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir