Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriBlockchain HaberleriKriptoKripto Haberleri

Bitcoin SegWit’in benimsenmesi büyük borsalar arasında gecikiyor!

Google News Abone Ol

SegWit, 2015-2017 blok boyutu savaşı sırasında ilk ortaya çıkışından bu yana çok yol kat etti. Bununla birlikte, bir Bitcoin yükseltmesi olarak göreceli başarısına rağmen, Binance ve Gemini dahil olmak üzere kripto borsaları, Bitcoin (BTC) göndermek için hala SegWit adreslerini kullanmaya kararlı değil.

2017’de uygulanan Segregated Witness (SegWit), “tanık” verilerini temel işlemden ayıran bir soft fork yükseltmesidir. SegWit, “beş yaşındaymışım gibi açıkla” tarzında daha güvenli ve daha hızlı bir Bitcoin’e izin vererek ağı ölçeklendirmeyi kolaylaştırır.

Çoğu borsa ve kişi, SegWit’i almak için altyapılarını hızlı bir şekilde yükseltirken, 2019’da Bitcoin işlemlerinde %50 işaretine ulaşırken, en büyük borsa Binance ayaklarını sürüyerek ilerliyor.

Glassnode’un raporu, Binance’in “2021’in sonuna kadar yalnızca %10’luk önemsiz SegWit benimseme oranlarına sahip olduğunu” belirtiyor. Ancak, sonunda “SegWit’in 2021’in sonuna doğru benimsenmesini sağlamak için ciddi bir çaba sarf etti.” Benimseme oranı şu anda %50’de, Coinbase ve FTX’e kıyasla %100’de sönük kalıyor.

Binance gibi liderler SegWit’i tam olarak benimseyemezse, Bitcoin gerçek ölçeklendirme potansiyeline ulaşmakta zorlanacak!

Toplamda, kripto borsaları Bitcoin blok alanının kabaca %40’ını tüketir. Ancak en önemlisi, Coinbase ve Binance, geçen ay “tüketilen blok alanının %25’inden” sorumlu olan blok alanında aslan payını oluşturuyor. Binance gibi liderler veya Gemini gibi büyük oyuncular SegWit’i tam olarak benimseyemezse, Bitcoin gerçek ölçeklendirme potansiyeline ulaşmakta zorlanacak.

Swan Bitcoin’in baş editörü Tomer Strolight, argümanı şöyle açıklıyor:

“SegWit (ve ayrıca toplu işleme ve Taproot) tarafından sağlanan ücret tasarrufları, kaçınılmaz olarak neredeyse evrensel kullanımlarına yol açacaktır. Bunlar zaten tıkanıklığı büyük ölçüde azaltmayı ve ücretleri düşürmeyi başardı. Bununla birlikte, ironik bir şekilde, bugüne kadarki başarıları, geç evlat edinenlere tamamen değiştirmeleri gereken pantolondaki tekmeyi vermek için ücretlerin tekrar bir sorun haline gelmesini beklememiz gerekebileceği anlamına geliyor.”

Glassnode’un raporu ayrıca SegWit’in benimsenmesi, SegWit kullanımının okunması için daha doğru bir ölçü paylaşıyor. Borsalar gibi tekil varlıklara uygulandığında daha ayrıntılı bir resim sağlar.

İşte borsa SegWit sıralamasını detaylandıran grafik:

segwit scaled

Gecikmiş borsaların yakın zamanda en yeni Bitcoin soft forku olan Taproot’a yükseltme yapması pek olası değil. Strolight’ın işaret ettiği gibi, uyanmadan önce ücretlerin yükselmesini beklememiz gerekebilir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir