Ekonomi BülteniEkonomik TakvimHaftalık BültenKripto
Trend

Bitcoin, Putin’in Ekonomik Kurtarıcısı Olabilir Mi?

Bitcoin gibi sanal para birimleri bazen kanunsuzlukla ilişkilendirilir, ancak gerçek şu ki, kara para aklamaya karşı koruma önlemleriyle düzenlenmiş bir işletme haline geldiler.

Google News Abone Ol

Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimleri Dünya Çapında Para Taşımayı Kolaylaştırdı

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, geleneksel bankaların yardımı olmadan dünya çapında para taşımayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırdı, ancak bu, Rusya’nın uluslararası yaptırımlardan kaçınmasına yardımcı olmak için fazla bir şey yapacakları anlamına gelmiyor.

Cuma günü kara para aklama uzmanları, ülke içine veya dışına küçük miktarlarda kaçakçılık yapmak için işe yarasa bile, Rusya’nın paraları sınırlar arasında taşımak için büyük ölçekte kripto para birimlerine geçmesinin gerçekçi olmayacağını söyledi.

2261939 620x349

Rusya’ya Çok Daha Güçlü Yaptırımlar Uygulanırsa Bunu Deneyebilir!

Uzmanlara göre Rusya, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, Ukrayna’daki krize karşı çok daha güçlü yaptırımlar uygularsa, yine de bu şekilde kara para aklamayı deneyebilir. Ancak kripto para birimine keskin bir dönüş, Venezuela gibi bunu deneyen diğer dışlanmış ülkeler için pek başarılı olmadı.

Kripto para uyumluluk firması TRM Labs hukuk ve hükümet işleri başkanı Ari Redbord, “Gerçek şu ki, bu yaptırımlar potansiyel olarak zedeleyici olacak ve daha fazla zedeleyici hale gelebilir. Kriptonun bu konuda yapabileceği hiçbir şey yok” dedi.

Sebepler, Rusya dışındaki yaptırımları ihlal eden işlemler yapan insanlar için ciddi potansiyel sonuçların yanı sıra sanal para biriminin ayırt edici özelliklerinden biri olan radikal şeffaflıkla ilgili.

Uzmanlar, çevrimiçi borsaların kendilerini kuruluşa meydan okuyor olarak pazarlasalar da, bankalardakilere benzer modern uyum departmanları da geliştirdiğini söyledi.

Rise in Cryptocurrency Money Laundering Cases in 2021 1

“Kripto Endüstrisi Düzensiz Bir Vahşi Batı Değil”

Eski bir federal savcı ve Hazine Bakanlığı yetkilisi olan Redbord, “Çoğu zaman kripto endüstrisinin bu düzensiz Vahşi Batı olduğunu duyuyorsunuz ve bu ABD’de doğru değil” dedi.

Kripto para birimleri, on yıldan uzun bir süre önce ilk eşler arası elektronik nakit sistemi olarak bitcoin’in geliştirilmesinden bu yana bir gizem ve kanunsuzluk havasına sahipti. Destekçileri, bitcoin’i herhangi bir otoritenin kontrolünden bağımsız ve ABD doları ve diğer hükümet destekli para birimlerine rakip olarak selamlıyor. Bazıları bunun dünya barışını sağlamaya yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Çevrimiçi borsalar aracılığıyla kripto para birimlerinin taşınması ve ticareti hızlıdır ve bir blok zincirinde saklanan her işlemin bir kaydı vardır ve herkesin okuyabileceği, ancak dağıtılmış bir bilgisayar sisteminde depolandığından kimsenin sahte veya yok edemeyeceği bir kayıt vardır. Ancak kripto para birimlerini bazı alıcılar için çekici kılan aynı nitelikler, onları kara para aklama için korkunç bir seçim haline getirebilir.

shutterstock 1026248713

Kripto Para Birimi Transferleri Gerçek Zamanlı Olarak Takip Edilebiliyor

Kripto para uyumluluk firması Chainalysis Kuzey Amerika kamu politikası başkanı Salman Banaei, “Kriptoya baktığınızda, ilk bakışta fon kaynaklarını gizlemek ve dünya çapında fon transfer etmek için harika bir yol gibi görünen bir pazar” dedi.

“Ancak sorun, kripto para birimi transferlerinin gerçek zamanlı olarak takip edilebilmesi” dedi. “Son birkaç yılda, hem basit aktivite hem de fon kaynağını gizlemeyi amaçlayan mekanizmalar aracılığıyla kripto aktivitesinin izlenmesi açısından bir dizi teknolojik atılım oldu.”

Banaei, Rusya’nın dünya çapında para taşımaya çalışırken, ilk olarak paravan şirketler ve gölgeli bankalarla geleneksel kara para aklama biçimlerine yöneleceğini söyledi. Kripto paradan daha çekici ikinci bir seçeneğin, Çin yuanı gibi başka bir geleneksel yabancı para birimi aracılığıyla para aklamaya çalışmak olacağını söyledi.

bitcoin ethereal litecoin golden cryptocurrencies all time high investment new virtual money 185893577

Kripto Para Birimleri Benzeri Görülmemiş Bir Şeffaflık Sunuyor

WilmerHale hukuk firmasının bir ortağı olan Zachary Goldman, kripto para birimlerinin araştırmacılara benzeri görülmemiş bir şeffaflık sunduğunu ve bazı açılardan soruşturmaların nakit para veya diğer fiziksel nesneleri içerenlerden daha kolay olduğunu söyledi.

“Bir elmas saat çalarsanız, yalnızca bir elmas saat vardır. Ancak 200.000 dolarlık kripto para çalarsanız, buna potansiyel olarak çok çeşitli mekanizmalar aracılığıyla erişilebilir” dedi Goldman. ABD hükümeti, sadece geçen yıl içinde bile kripto para biriminin etkin olduğu kara para aklamaya karşı yaptırımları artırdı.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Rusya Kripto Para Birimlerini Yasaklıyor Mu?

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir