Nedir ?

Bitcoin Nedir? Nasıl bu kadar başarılı oldu?

Google News Abone Ol

Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC) nedir? Bitcoin, aracılara ihtiyaç duymadan finans aktarımını sağlayan merkeziyetsiz bir para birimidir. 31 Ekim 2008 günü Satoshi Nagamoto tarafından yayımlanan Bitcoin makalesi ile ilk defa adını duyduğumuz Bitcoin 3 Ocak 2009 günü kripto para camiasının ilk üyesi oldu.

Paypal, Square gibi dijital para aktarımı sağlayan uygulamaların aksine Bitcoin, tamamen anonim bir şekilde para aktarımını sağladığı için hızlıca yükselip insanların odak noktası haline geldi çünkü karşınızdaki insana Bitcoin yollamak için bilmeniz gereken tek şey ona ait Bitcoin adresiydi.

İlgili Makaleler

Bitcoin’in çıkışından sonra hızlı bir şekilde piyasaya Ethereum,Litecoin,olarak bildiğimiz coinler sürüldü ve başarılı oldular.

El Salvador Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Günümüz sonrasında bunun örneklerini görmemiz oldukça mümkün. El Salvador Başkanı Nayip Bukele’nin Bitcoin ile ilgili 2022 tahmini ise Bitcoin fiyatının 100 bin dolar seviyelerini görmesi yönünde.

Şirketlerin Bitcoin Varlıkları

Günümüzün önde gelen Tesla,Microstrategy,Galaxy Digital Holdings,Voyager Digital gibi kuruluşların elinde çokça Bitcoin bulunmakta ve bu şirketlerden Microstrategy 110 bin, Tesla 43 bin Galaxy Digital Holdings yaklaşık 16 bin 500, Voyager Digital ise 12 bin 260 Bitcoin’e sahip. Şirketlerin bu derece yüksek meblağda Bitcoin’e sahip olmasının kripto para piyasasına oldukça fazla güven verdiğini ve piyasayı şekillendirmede etkili olduğunu söyleyebiliriz.shutterstock 1913763295 16 9 1619501565

Bitcoin günümüzde 42744 dolardan işlem görse de 68769 seviyesinde kısa bir süre önce tüm zamanların en yüksek değerine ulaştığını görmekteyiz ancak piyasada var olan analistlerin tahminlerine göre kısa bir zamanda 100.000 dolar seviyelerini göreceği öngörülmekte.

Bitcoin Madenciliği

Tüm bunlara ek olarak Bitcoin’e sahip olmanın bir başka yolunun madencilik olduğunu görmekteyiz. Bitcoin madenciliğini basit bir şekilde tanımlayacak olursak bitcoin üretim işlemi diyebiliriz Blockchain ekosisteminde sistemle çalışan mining işlemi en hızlı block işlemini tamamlayan kişiye bitcoin ödülü olarak döner.bitcoin mining header md 2

Bitcoin’i şuan aktif olarak bulunan her kripto piyasasından temin edebilmekteyiz bu borsalara Binance, Ftx, Coinbase, Huobi, Gate.io, Kucoin borsalarını örnek verebiliriz. Eğer piyasaya yeni giriş yapacaksanız kullanmaya başlayacağınız borsanın güvenilir olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Bitcoin şuan kripto para borsalarının %39.82’sini domine ediyor. Bu oranın 2017’ye oranla çok daha düşük olduğunu görmekteyiz sebebini ise altcoinlere gösterilen ilginin zamanla artması olarak gösterebiliriz.

Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin

Bitcoin 52000$-45500$ aralığındaki hareketini sert bir şekilde kırdıktan sonra yatay hareketini sürdürüyor. Bitcoin 13 Ocak 2022 17.00 mumunu hoş bir şekilde kapatmadı. Ardından gün içinde 44500$’dan 42311$’a yaklaşık %5’lik bir düşüş yaşadı. Anlık olarak bazı analistlerin beklentisi 41200$ ve 40600$ olarak değişti. Fiyat yatay hareketini biraz daha sürdürecek gibi duruyor. RL bölgesinin üstündeki kutunun kar alma bölgesi, Bitcoin’de içerde kalanların ellerinden çıkartmak istediği bölge olduğunu ve aynı zamanda RL’un kırılımının retesti olduğunu unutmamak gerekiyor.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto’nun görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız.

 

 

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir