Kripto Haberleri

Bitcoin hashrate ve madencilik zorluğunda düşüş bekleniyor

Google News Abone Ol

Bitcoin fiyatı 20.000 dolarlık alanın altına düşerken, ağ hashrate miktarı 18 Haziran itibariyle 200 exahash/sn (EH/s) alanının altına düştü ve 167 EH/s seviyelerine kadar geldi. Haber saatleri itibariyle, hash oranı, düşüşe yönelik hafif bir toparlanmanın ardından 184 EH / s’ye sıçradı. Buna ek olarak, önümüzdeki günlerde daha düşük fiyatlı Bitcoin ve daha düşük bir hashrate ile, ağ zorluğu algoritmasının (DAA) %2,8 civarında azalması bekleniyor. Bu durumun da fiyatlardan yakınan madenciler için bir umut olacağı söylenebilir.

Fiyatlar düştükçe Bitcoin hashrate de düşüyor

Bitcoin (BTC) fiyatının 18 Haziran 2022 itibariyle birim başına 18.732 dolara kadar düşmesiyle birlikte, bu haftanın Bitcoin madencileri açısından daha az avantajlı olduğu kanıtlanmış durumda. Bitcoin fiyatı Aralık ayından beri bu kadar düşük olmamıştı. Bu durum da hash oranının son 24 saatte neredeyse %15 düşmesine neden oldu.

Mart 2022’nin ilk haftasından bu yana hashrate, çoğu zaman 200 EH/s bölgesinin üzerinde kaldığı için düşük 167 EH/s’yi hiç görmemişti. Haber saatleri itibariyle, hash oranı yaklaşık 184 EH/s civarında ve bu da 200 EH/s bölgesinden %8 daha düşük olduğuna işaret ediyor.

bitcoin hash orani 18 haziran

Bitcoin’de devam eden düşüş trendi, çok sayıda uygulamaya özel entegre devre (ASIC) madencilik teçhizatının şu anda kârsız bir şekilde çalışmasına neden oluyor. Elektrik maliyetleri kilovat saat (kWh) başına 0,12 ABD doları civarında olduğu için bugün için yalnızca üç adet ASIC cihaz ürününün kârlı olduğu görülüyor.

Verilere göre,, saniyede 140 terahash (TH/s) ile Bitmain Antminer S19 XP, BTC başına günde 2,91 dolar tahmini kâr elde ederken, Microbt’nin 126 TH/s güce sahip Whatsminer M50S cihazı günde 0,99 dolar tahmini kâr elde etmekte. Ancak elektrik maliyetlerinin kWh başına 0,05 dolar olduğu bazı noktalarda 30 TH/s ve üzeri üretim yapan onlarca ASIC cihazı halen kâr elde edebilir durumda.

Sekiz gün önce, Bitcoin madencileri madencilik zorluklarında bir artış gördü ve bu durum madencilerin ödül blokları bulmasını zorlaştırdı. DAA’daki artış, fiyat düşüşüyle ​​birleştiğinde, Bitcoin madencilerinin kâr elde etmesini daha da zora sokmuş durumda.

22 Haziran’daki bir sonraki DAA hamlesine 600’den bloktan az bir süre kalırken, zorluğun %2,8 oranında azalması bekleniyor ve bu da madencilerin baskısını kısmen hafifletecektir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir