Bitcoin HaberleriKriptoKripto Haberleri

Bitcoin dostu ülke krizin eşiğinde!

Google News Abone Ol

Çeşitli Bitcoin hamleleri ile kendisinden çokca söz ettiren El Salvador’un, BTC endeksli devlet tahvilleri sebebiyle başı dertte. Kripto para piyasasının son günlerde yaşamış olduğu ciddi düşüşler ve dalgalanmalar sebebiyle El Salvador’un BTC endeksli devlet tahvilleri yüzünden borç kriziyle karşı karşıya kaldı. 

BTC alımından vazgeçmiyor

Her ne kadar kripto para piyasasındaki dalgalanmalar El Salvador’a pahalıya patlamış olsa da El Salvador BTC sevdasından vazgeçmiyor. El Salvador bir Orta Amerika ülkesi ve başkanı da Nayib Bukele. Nayib Bukele twitter’ı aktif kullanan bir başkan ve son paylaşımlarına bakarak, El Salvador’un son günlerde 1391 Bitcoin aldığı görüyoruz. Bloomberg’in verilerine göre kripto para piyasasındaki sert düşüşler sebebiyle BTC sevdalısı Orta Amerika ülkesi yaklaşık 40 milyon dolar zarar etmiş durumda.

BTC il birlikte BTC’ye endekslenmiş devlet tahlilleri milyon dolarlık zararın sebebi olarak gözüküyor. Bu durum ülkeyi ekonomik krize soktuğu gibi devletin ödemesi gereken borçlarında da gecikmeye girmesine neden oluyor. Lakin Nayip Bukele’nin paylaşımları bize gösteriyor ki, El Salvador, bu durumda dahi geri adım atmıyor ve BTC alımlarına tam gaz devam ediyor. Son alım ile birlikte BTC rezervlerini 1900 Bitcoin’e çıkarmış durumdalar. 2021 Eylül ayın da BTC bu ülkenin resmi para birimi haline gelmişti.

El Salvador’lular BTC kullanmıyor

Geçmiş dönemle birlikte değerlendirdiğimizde aslında El Salvador  yoksul bir ülke. Doları ulusal para birimi olarak kabul ettikten sonra harcamaları sürdürmek için dışarıya borçlanmak durumunda kaldı. Birçok harcamasını ise kısıtlayarak devamlılık sağlıyor.

Daha önce  de bir Bitcoin şehri inşa edeceklerini duyurmuş olan bu ülkede vatandaşlar aktif bir şekilde kripto para kullanmıyorlar. Hatta devletin kullanmaları için kurduğu uygulamayı telefonuna indirerek, 30 dolarlık indirim hakkını kullanıp devamında hiçbir işlem yapmayanların oranı %80.

bitcoin düşüşü krize neden oldu

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir