Teknik AnalizBitcoin Teknik Analiz

Bitcoin (BTC), kritik seviye olan 20.000 doların da altına indi

Google News Abone Ol

Bitcoin (BTC) için kritik bir seviye olan 20.000 doların da altına inilmiş durumda. Son yılların en sert düşüşlerinden birini yaşayan kripto para piyasalarında her yer kırmızıya boyanmış görünüyor. Buna ek olarak, Bitcoin düşerken Ethereum da 1000 doların altına düştü.

Bitcoin ve Ethereum üzerinde kayıplar devam ediyor

Bitcoin ve Ethereum, kripto para çöküşü devam ettikçe düşmeye devam ediyor.

En büyük kripto para konumunda olan Binance, Aralık 2020’den bu yana ilk kez 20.000 doların altına düştü ve Coinbase üzerinde 19,052 doların da altına satıldı. Bunun yaşanmasının ardındansa için 19.369 dolarlık mütevazı bir toparlanma kaydetti.

Bitcoin’in 20.000 doları elinde tutamaması önemlidir, çünkü bu seviye tarihsel olarak önemli bir destek seviyesini temsil etmiştir. Bitcoin, 2021 boyunca 20.000 doların üzerinde, Kasım 2021’de de 69.000 doların üzerinde kaldı. Şimdi ise en yüksek noktanın %70’inden fazlasını kaybettiği görülmekte.

bitcoin teknik analiz

Önceki düşüş trendlerinde, Bitcoin her zaman önceki boğa döngüsünün yüksek seviyesinin üzerinde kalmayı başarmıştır. Örneğin, 2013’te 1.000 doları aştı ve 2017 boğa koşusunun tamamı ve sonraki kış için dört basamaklı sayılarda işlem gördü. Aralık 2017’deyse 19.600 dolar civarında bir patlama yaşadı. Bugünkü fiyat hareketinden sonra Bitcoin, önceki döngüsünün en yüksek seviyesinin altına düşerek önemli bir trendi kırmış durumda.

İki numaralı kripto para olan Ethereum da bununla birlikte düşük performans göstermeye devam etti. Cumartesi günü erken saatlerde, Bitcoin çöktüğünde Ethereum, bir başka büyük psikolojik ticaret seviyesi olan 1.000 doların altına düştü ve şimdi 995 dolardan işlem görüyor. Buna ek olarak ETH için şu anda arka arkaya 11. haftasını kırmızıda bitirme yolunda ilerlenmeye devam etmekte.

Kripto para piyasasındaki bu sert düşüşe çeşitli faktörler katkıda bulundu. Bu hafta Celsius, iflas sorunlarıyla boğuştuğu için müşterilerin para çekme işlemlerini dondurdu, bu alandaki en saygın hedge fonlarından biri olan Three Arrows Capital ise önemli bir likidite krizine girdi. Su Zhu ve Kyle Davies tarafından ortaklaşa yönetilen hedge fonu, daha önce yönetim altında 10 milyar doların üzerinde varlığa sahipti ve şu anda piyasadaki gerileme sırasında aşırı kaldıraçla alım satım nedeniyle bir dizi marj çağrısının ardından iflasın eşiğine kadar gelmiş durumda. Kurumsal odaklı bir kredi platformu olan Babel Finance de düşük likidite nedeniyle para çekme işlemlerini durdurma kararı aldı. Tüm bu olaylar da kripto para piyasalarındaki sert düşüşü beslemeye devam ediyor.

Kripto paralarda görülen bu son düşüş, FED’in yükselen enflasyonla mücadele ederken bu yıl boyunca faiz oranlarını yükseltme taahhüdünde bulunduğu istikrarsız bir makroekonomik ortama eşlik ediyor. Fed başkanı Jerome Powell, bu hafta 75 baz puanlık bir artış daha duyurdu ve kripto para birimleri gibi riskli varlıklar için başka bir tehdit oluşturdu. Dünya çapındaki ekonomistler de, yatırımcılar için potansiyel olarak daha fazla soruna neden olabilecek küresel bir durgunluk öngörüyorlar.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir