Teknik AnalizBitcoin Teknik Analiz

Bitcoin (BTC) için bu kritik seviyelere dikkat!

Google News Abone Ol

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) için yatırımcılar bir kez daha satış baskısı altında kaldı ve şu anda 398 milyar dolar civarı piyasa değerine sahip. Son 24 saatlik süreçte yaklaşık %2 gerileyen kripto para liderinde kritik bir noktada bulunuyoruz. Piyasaların bir sonraki seyrinin ne yöne olacağını belirleyecek olan bu noktada yatırımcıların dikkatli olmaları gerekmekte.

Kripto para lideri Bitcoin‘in 200 haftalık hareketli ortalamasının altında arka arkaya üçüncü haftalık mum çubuğunu oluşturduğu görülüyor. Uzun bir süredir ilk kez görülen bu veriler de daha büyük bir düşüşün habercisi olabilir.

bitcoin btc analiz

Geçen hafta, Bitcoin için 22.000 dolara kadar çıktığımız bazı önemli satın alımlara şahit olduk. Bununla birlikte, sektörde tanınmış bir piyasa analisti olan Rekt Capital, bu durumu 2018’deki ayı piyasasına benzetti. Analistin konu hakkındaki sözleriyse şu şekilde:

Geçen hafta BTC, 200 haftalık MA’da 2018 ayı piyasası dipine benzer alım tarafı hacmi gördü, ancak 2018 tabanının oluşumu sırasında, bu alıcı hacmi ekstra -%20 aşağı yönlüydü. Eğer BTC fazladan -20 düşerse yakında fiyat ~16400 dolara ulaşacak.

Bitcoin’de düşüş eğilimi devam edecek mi?

Bitcoin fiyatlarındaki son düzeltme, Bitcoin madencilerinin büyük bir geri çekilmesini takip etmekte. Bankacılık devi JPMorgan tarafından yapılan duyurular da yine Bitcoin üzerinde baskı oluşturmaya devam eden faktörler arasında. Müşterilere yönelik bir notta, JPMorgan stratejistleri piyasalarda yaşanan olumsuz durum hakkında şunları belirtti:

“Madenciler tarafından devam eden maliyetleri veya işten çıkarmaları karşılamak için Bitcoin’lerin geri çekilmesi, kârları artmazsa üçüncü çeyrekte devam edebilir.

Mevcut Bitcoin çıkarma maliyetleri, Bitcoin üretiminin boyutuna bağlı olarak değişmektedir. Ancak, ortalama büyüklükte bir madencilik şirketi için BTC üretmenin maliyeti yaklaşık 8.000 dolar civarında.

Zincir üstü veri sağlayıcı Glassnode, 2020’deki ayı piyasasının tarihin en kötüsü olduğunu belirtti. Glassnode raporunda ayrıca şunları söylüyor: “Spot fiyatlar artık gerçekleşen fiyatın %11,3’ü indirimli olarak satılıyor, bu da ortalama piyasa katılımcısının hali hazırda pozisyonunun altında bulunduğu anlamına geliyor.”

Bitcoin fiyatlarında bu ayın başlarında yaşanan düşüş sırasında, yatırımcılar günde 4.234 milyar dolar zarara uğradı ve bu, 2021 ortalarında yaşanan 3.457 milyar dolarlık bir önceki rekordan %22.5 daha fazla oldu. Düşüş anlamında rekorlar kırmaya devam eden BTC için şu anda haftalık bazda 20 bin dolar korunmaya devam edecektir. Buradan görülecek hareketlenme de diğer haftanın seyri için önemli bir fikir verebilir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir