Teknik AnalizBitcoin Teknik Analiz

Bitcoin (BTC) analiz: ECB kararı kripto paraları sert etkiledi

Google News Abone Ol

Birçok merkez bankasının Çarşamba günü Avrupa Merkez Bankası (ECB)  yıllık forumunda yapılan enflasyon uyarılarını yenilemesinin ardından Bitcoin (BTC) ve kripto paralar sert bir düşüş yaşamış durumda.

Bitcoin’de düşüş devam ediyor

Bitcoin (BTC) son 24 saat içinde %5 oranında düşüş yaşadı ve bununla birlikte ne yazık ki aylık %40’lık rekor düşüş yolunda ilerliyor. Diğer büyük kripto para birimleri de BTC’yi takiben zayıfladı, Ethereum son 24 saat içinde %9,9 ve Solana (SOL) %11 kadar düşüş yaşamaktan kaçamadı. Bunlara ek olarak, kripto paraların toplam piyasa değeri de %4,3 değer kaybetti.

Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırma sözünü yineleyen bir konuşma yaptı. ECB toplantısında yaptığı konuşmada Powell, yüksek faiz oranlarının ABD ekonomisini resesyona itme olasılığından ziyade enflasyonun yarattığı zorluktan endişe duyduğunu aktardı ve şunu ekledi:

“Çok ileri gitme riski var mı, elbette bir risk var.” “Yapılacak en büyük hata, fiyat istikrarını yeniden sağlayamamak olur.”

Reuters tarafından yapılan bir habere göre Powell, Fed’in faiz oranlarını hızlı bir şekilde yükseltmesi gerektiğini belirterek, kademeli bir artışın tüketicilere daha yüksek emtia fiyatlarının devam edeceğini hissettirebileceğini de sözlerine ekledi. Bununla birlikte, Powell’in yaklaşık bir hafta önce yaptığı yorumlar, faiz artırımlarının gelecek yıldan önce gevşeyebileceğini öne sürüyor.

ABD borsa vadeli işlemleri de Powell’ın yorumlarının ardından düşüş yaşadı. Bu süreçte S&P 500 vadeli işlemleri %1,59 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %1,9 oranında düştü. Asya piyasaları da bu açıklamaları takiben kırmızıda görünüyor. Japon Nikkei 225 %1,54 ve Asya odaklı Asya Dow Endeksi %1,14 oranında düşüş yaşamış durumda.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, artan fiyat baskıları arasında faiz oranlarını artırmayı planlıyor. İspanya bu haftanın başlarında %10’luk 37 yıllık rekor bir enflasyon seviyesi kaydederken, Hindistan ve Çin ekonomik gerileme riskleriyle boğuşmakta.

Hükümetler tarafından yaşanan bu endişeler, Bitcoin ve kripto paralar üzerindeki zaten kritik olan satış baskısını daha da artırmış durumda. Bitcoin ve kripto paralar son aylarda riskli teknoloji hisselerine benzer şekilde işlem görüyor ve bu yıl %58 oranında değer kaybetmiş durumda.

Son aylarda kripto para birimi borç verme platformlarının potansiyel iflası ve büyük kripto para fonu Three Arrows’un patlaması gibi kripto para endüstrisindeki olumsuz haberler, kripto paralar üzerinde beklenenden daha fazla düşüş yaşanmasına neden olmuş durumda.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir