Bitcoin HaberleriBlockchain HaberleriKriptoKripto Haberleri

Bitcoin Ağı işlem hacmi American Express’i geçti!

Google News Abone Ol

Yeni araştırma, Bitcoin ağındaki yıllık işlem hacminin 2021 boyunca American Express (AmEx) ve Discover gibi bazı iyi bilinen kart ağlarınınkini aştığını buldu.

Cumartesi günü yayınlanan “NYDIG Research Weekly” raporu, Bitcoin’in 2021 boyunca 3 trilyon dolar değerinde ödeme gerçekleştirdiğini ve bu sayede popüler kredi kartı ağları American Express (1.3 trilyon dolar) ve Discover’ın (0,5 trilyon dolar) üzerine çıktığını belirtti.

glassnode

Rapor yazarları, NYDIG küresel araştırma başkanı Greg Cipolaro ve araştırma analisti Ethan Kochav, Bitcoin ağının 2021 yılının ilk çeyreğinde “tüm yıl boyunca birleştirilmiş tüm kredi kartı ağlarından” daha fazla işlem hacmi gerçekleştirdiğini de buldu.

Bize göre bu, 13. doğum gününü kutlayan bir ödeme ağı için şaşırtıcı bir büyüme” diye yazdılar. American Express ilk kartını 1958’de ve Discover 1985’te çıkardı.

Bununla birlikte, Bitcoin ağının, sırasıyla 13,5 trilyon dolar ve 7,7 trilyon dolarlık işlem gerçekleştiren Visa ve Mastercard’ı yakalamadan önce hala gitmesi gereken bir yol var.

Ayrıca, çalışmanın gerçek işlem sayısından ziyade yalnızca ABD doları işlem hacmi değerine baktığı da belirtilmelidir. Bu nedenle, Bitcoin (BTC) işlemlerinin çoğunun, herhangi bir ödeme yapmak için kullanmak yerine, BTC’lerini satın alan, takas eden ve satan kullanıcılar olması muhtemeldir.

Bitcoin’in işlem hacmindeki büyümesi yıldan yıla her zaman doğrusal olmasa da Cipolaro ve Kochav, “5 yıllık bileşik yıllık büyüme oranlarına bakıldığında çok yüksek bir hızda kaldığını” söyledi.

2021’in sonunda, işlem hacimleri son 5 yılda her yıl yaklaşık %100 büyüyor.

 

glassnode2

Kasım 2021’de bir Blockdata raporu, Bitcoin ağının 2026 kadar erken bir tarihte Mastercard’ın ağında aktarılan dolar değeriyle potansiyel olarak eşleşebileceğini tahmin etti. Ayrıca Bitcoin ağının PayPal’dan dolar değerine göre daha fazla hacim işlediğini de buldu.

Rapora göre, Bitcoin ağı 2021’de çeyrek başına yaklaşık 489 milyar dolar işledi ve bu da PayPal’ın 302 milyar dolarından daha fazla.

Bitcoin işlem hacimlerinin ölçümü, zincir üstü işlemlerin ham hacmini rapor etmez, bunun yerine “ekonomik özü olmayan işlemleri kaldırmak için veri sağlayıcıların (Glassnode gibi) istatistiksel analizlerine dayanır.”

Rapor, aynı cüzdan içindeki veya aynı kuruluşa ait olan adresler arasındaki işlemler olan “kuruluş içi işlemleri” içerir. Örneğin, bu, Bitcoin’i farklı adresler arasında sık sık hareket ettiren bir kripto borsası için geçerli olabilir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir