Kripto HaberleriBitcoin Haberleri

Bitcoin ağ aktivitesindeki düşüş yeni bir ayı piyasasına mı işaret ediyor?

Google News Abone Ol

Glassnode, Bitcoin (BTC) için zincir içi metriklerin hala düşüş seviyelerinde olması nedeniyle, son fiyat toparlanmasını desteklemek için ağda daha fazla talep ve ücret harcanmasını gerektireceğini söyledi. Şirketten yapılan bu açıklamalar da yatırımcılar arasında ayı piyasasının devam edeceği şüpheşerini güçlendirmiş durumda.

Bitcoin için zincir içi metrikler ne diyor?

Blockchain analitik şirketi Glassnode’un Pazartesi günü yayınladığı “The Week On Chain” raporunda geçen hafta pazarın ılımlı büyümesine ilişkin bir değerlendirme yapıldı.

Hazırlanan rapora göre analistler, işlem talebinde yanlamasına genişlemeye, aktif Bitcoin adreslerinin “iyi tanımlanmış bir alt kanalda” kalmasına ve düşük ağ ücretlerinin bu yatırımcıların BTC’nin son %15 fiyat artışı konusundaki heyecanını sınırlayan faktörler olduğuna işaret etmekte. Bununla birlikte, BTC şu anda son 24 saatte %2 düştü ve CoinMarketCap verilerine göre 23.000 ile 22.816 dolar arasında işlem görüyor.

Rapor, zincirleme aktivitede bir azalma ve spekülatif yatırımcılardan uzun vadeli yatırımcılara dönüş içeren bir ayı piyasasının özelliklerini vurgulayarak başladı. Bu da, Bitcoin ağının hala bu özelliklerin her birini sergilediğini gösteriyor.

bitcoin zincir içi veriler Glassnode

Glassnode, ağ etkinliğindeki düşüşün, uzun vadeli yatırımlara (LTH) sahip spekülatif yatırımcılardan ve ağ teknolojilerine yüksek düzeyde inanan yatırımcılardan ağ için yeni talep eksikliği olarak yorumlanabileceğini belirtti. Şirketin bu konudaki mesajıysa şu şekilde oldu:

Büyük kapitülasyon olayları sırasında faaliyette biraz daha yüksek bir artış dışında, mevcut ağ faaliyeti, az miktarda yeni talep akışının devam ettiğini gösteriyor.

Aktif adreslerde sürekli bir düşüşün ardından Glassnode tarafından bildirildiği üzere, geçen haftadan farklı olarak, 20.000 BTC seviyesinde önemli bir talep seviyesinin oluştuğu aktarıldı. Buna ek olarak, bir düşük seviyenin oluştuğu hatırlandığında, daha fazla fiyat artışını sürdürmek için gereken ek talebin görülmediği belirtiliyor. Bunun da Aralık ayından bu yana devam etmekte olan bir “ayı piyasası düşük talep profili” olarak karşımıza çıktığı açıklandı.

bitcoin zincir içi veriler Glassnode2

Analizler, mevcut durumdaki talep modeli ile 2018–19 sezonunda belirlenen model arasında benzerlikler bulunduğunun altını çiziyor. Önceki döngüde olduğu gibi, Nisan 2021’de BTC’nin yüksek fiyatından sonra ağ talebi kurumuştu. Sonraki Kasım ayında, fiyatlar yeni bir ATH’ye döndüğü için talepte önemli bir iyileşme görülmüştü.

Ancak, geçen Kasım ayından bu yana talepte düşüş eğilimi var ve Mayıs ayındaki toplu satışlarda büyük bir artış yaşandı:

Bitcoin ağına HODL yapanlar hakim olmaya devam ediyor ve henüz yeni talebe önemli bir geri dönüş olmadı.

Glassnode, adanmış Bitcoin meraklıları (HODL yapanlar) dışındaki herhangi birinden gelen zayıf talebin, ağın ücretlerini “ayı piyasası bölgesine” ittiğini de sözlerine ekledi. Geçen hafta günlük ücret sadece miktarı 13.4 BTC idi. Buna karşılık, fiyatlar Nisan ayında ATH seviyelerine ulaştığında, günlük ağ ücreti 200 BTC’yi aşmıştı.

Glassnode, hesap oranlarının olağanüstü bir dereceye yükseldiğini varsayarsak, bunun talebin arttığı anlamına gelebileceğini ve Bitcoin ağ etkinliğinde daha fazla “yapısal değişimlerin desteklenmesine” yardımcı olabileceğini öne sürüyor:

Ücretlerde önemli bir artış görmemiş olsak da, bu ölçümü izlemek muhtemelen bir toparlanma işaretidir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir