Kripto Haberleri

Binance’in ardından Kraken de İran yaptırımlarını ihlal etti!

Google News Abone Ol

Binance’in daha önce ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları görmezden geldiğinin tespit edilmesinin ardından, başka bir borsanın bu yaptırımları ihlal ettiği tespit edildi. Binance, Temmuz ayının başlarında ABD yaptırımlarına rağmen İran’daki müşterileri için ticaret hizmetlerine devam etmişti. Buna ek olarak, başka bir ABD merkezli kripto borsası olan Kraken’in de İranlı kullanıcıların satış yapmasına izin vererek yaptırımları ihlal ettiğinden şüpheleniliyor.

Kraken’in yaptırımları ihlal ettiğinden şüpheleniliyor

New York Times raporuna göre Kraken, İran’daki kullanıcıların kripto varlıkları alıp satmasına izin verdiği için federal soruşturma altında. Raporda, ABD’li yetkililerin Kraken’in faaliyetlerini üç yıldır araştırdığı da belirtiliyor. Konuyla ilgili bilgisi olan kişilere atıfta bulunulan raporda, Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi’nin para cezası vermesinin beklendiğinden söz edilmekte.

Kraken’in yaptırımları hiçe sayma faaliyetleri konusu, eski bir çalışanın iddiaları sayesinde ilk olarak 2019’un sonlarında ortaya çıktı. Kasım 2019’da Nathan Peter Runyon, Kraken’in yaptırım uygulanan yargı bölgelerindeki kullanıcılardan para kazandığını iddia etti. Rapora göre, yetkililer konuyu daha detaylı araştırdı ve şirketin İran’daki işlemlerini incelemeye başladı. Raporda ayrıca kripto borsasının yaptırım uygulanan diğer ülkelerde de faaliyet gösterdiğine iddia edilmekte. Yapılan açıklamalarda, “Kraken’in müşterileri, ABD yaptırımları altındaki diğer iki ülke olan Suriye ve Küba’da da hesap açtı” şeklinde bir ibare yer alıyor.

Rusya’ya kripto para yaptırımları

Mart ayının başlarında, ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’ya yönelik yaptırımların dijital para birimleri üzerindeki kontrolleri de içerdiğini söylemişti. Yetkililer ayrıca kripto şirketlerini yaptırıma tabi kuruluşlarla uğraşmamaları konusunda uyardı. O zamanlarda, Amerikan makamları Rusya ile iş yapan kuruluşlara karşı harekete geçilmesi konusunda uyardı. Dijital para birimi kullanmak da dahil olmak üzere Rusya’ya karşı yaptırımları ihlal eden herkese karşı işlem yapılacağı da belirtildi. Bununla birlikte, merkezi olmayan bir blockchain mekanizması aracılığıyla çalıştıkları için kripto para birimi işlemlerini izlemenin zor olduğu bilinmekte. Teknoloji, geleneksel bankacılık sistemlerinden farklı olarak yetkililere daha az kontrol yetkisi veriyor. Bu da yaptırımların delinme ihtimallerini artırmakta.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir