Kripto Haberleri

Bilgisayar oyuncuları, kripto paralardaki düşüşleri seviyor

Google News Abone Ol

Kripto para piyasalarındaki son düşüşler, ekran kartı fiyatlarının düşmesine neden olmuş durumda. Bununla birlikte de bilgisayar oyuncularının kripto paralardaki düşüşü sevdiğini söylemek mümkün. Düşen Ethereum (ETH) fiyatlarıyla birlikte ekran kartı fiyatlarının bir miktar daha düşmesi beklenmekte.

GPU’lar daha uygun fiyatlara dönüyor

Grafik kartları, ilk başlarda bilgisayarlarda özellikle oyun oynayan veya tasarım yapan kişilerin ihtiyaçlarını gidermek üzere piyasaya sürülmüştü. Bunun ardından kripto para madenciliğinin yaygınlaşmasıyla piyasada neredeyse hiç ekran kartı bulunamaz bir duruma gelindi. Ancak, son zamanlarda BTC ve ETH başta olmak üzere kripto paralardaki düşüş madenciliğe olan ilgiyi azaltmış durumda.

Ethereum gibi iş kanıtı kripto para birimlerini çıkarmak için yaygın olarak kullanılan üst düzey grafik işleme birimleri (GPU’lar), son altı ayda ikincil piyasada büyük bir değer kaybı yaşadı.

E-ticaret devi eBay tarafından derlenen tam liste verilerine göre, Nvidia’nın RTX 3000 ve AMD 6000 serisinin en son modellerinin fiyatları, yılın başından bu yana %50 oranında düştü. Ocak ayında, Ethereum madenciliği için en verimli ekran kartlarından biri olan bir RTX 3060ti, alıcılara genel olarak 1.000 dolardan fazlaya mal olmuştu. Şimdi aynı kart eBay’de 492 dolar civarında işlem görmekte.

Diğer ekran kartlarının satışları da benzer fiyat eğilimleri gösteriyor. Nvidia RTX 3070 ve AMD RX 6800 XT de son aylarda %50’den fazla düşüş yaşadı. Ek olarak, RTX 3080 ve 3090 modelleri gibi daha güçlü kartlar, daha verimli madencilik kartlarına göre daha fazla fiyat düşüşü yaşamış durumda. Yakın zamana kadar RTX serisinin en güçlü kartı olan RTX 3090, büyük bir fiyat düşüşü gördü ve daha önce Ocak ayında 2,788 dolar gibi yüksek bir seviyeden bugün ortalama 1,106 dolara kadar geriledi.

RTX 3080 ve 3090 modellerinin fiyatlarındaki büyük düşüş, bu kartların kripto para madenciliğinde kullanımlarıyla ilgisi olmayan ek bir prim karşılığında satılmış olabileceğini gösteriyor. Kripto para madencilerinden gelen talep, son birkaç yılda grafik kartı fiyatlarındaki artışa katkıda bulunurken, COVID-19 hastalığının neden olduğu büyük tedarik sorunlarından yararlanan perakendeciler, daha az verimli grafik kartlarının da fiyatının artmasından sorumlu tutuluyor.

Grafik kartları, kodu bir monitörde görüntülenebilen görüntülere dönüştüren kişisel bilgisayarlarda önemli bir bileşendir. Üst düzey GPU’lar, oyuncuların popüler oyunları harika ayrıntılar ve gelişmiş grafiklerle oynamasına izin verirken, bu yüksek kaliteli grafikleri oluşturan işlemciler, bazı kripto para birimlerini çıkarmak için gereken karmaşık denklemleri çözmede de etkilidir. Kripto para piyasası 2020’nin sonlarında yeni zirvelere ulaştığında, grafik kartlarına olan talepte büyük bir artış yaşandı. 2021’de madencilik karlılığının zirvesindeyken ana perakende fiyatından satın alınan kartlar, yaklaşık üç aylık Ethereum madenciliğinden sonra kendi fiyatını amorti etmeyi başarmıştı.

Şimdi, kripto para fiyatlarındaki düşüş ve dolayısıyla madenciliğin kârlılığı ekran kartı pazarına rahatlama getirmiş durumda. Bitcoin‘in arkasındaki en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, tüketici sınıfı GPU’ları kullanarak para kazanılan en popüler kripto para birimi konumunda. Yılın başından bu yana, Ethereum 3.600 dolardan 1.000 da altına düşmesiyle değerinde %70’ten fazla bir düşüş yaşanmış durumda.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir