Nedir ?

Big Data Nedir? Kurumsal Şirketler Neden Big Dataya Bu Kadar Önem Vermektedir?

Verinin analiz edilip sınıflandırılmış, anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş hali olan Big Data şuanki hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Çoğu kurumsal şirket bu alana önemli yatırımlar yapmaktadır. Birçok sektörde kullanım alanı olan Big Data kavramı gelişerek devam etmektedir. 

Google News Abone Ol

Big Data nedir?

Analiz edilip sınıflandırıldıktan sonra, anlamlandırılabilir ve işlenebilir biçime dönüştürülmüş veriye Big Data (Büyük Veri) denir.

Büyük veriyi, sadece hacmi açısından değerlendirmek doğru değildir yani büyük veri çok fazla veri anlamına gelmemektedir. Hacmin dışında, veri aktarım hızı ve çeşitlilik de Big Data’nın temellerini oluşturmaktadır.

İlgili Makaleler

big

Büyük Veri Bileşenleri Nelerdir?

Büyük veriyi 5 ana bileşen oluşturmaktadır.

  • Çeşitlilik (Variety): Üretilen verilerin büyük bir kısmı, birbirinden farklı formata sahiptir. Telefonlardan, tabletlerden, bilgisayarlardan; farklı işletim sistemlerinden ya da dillerden gelen veriler birbirinden farklı formatların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
  • Hız (Velocity): Gün geçtikçe artan teknolojik imkanlar, elde edilen veri miktarının, yapılacak işlem sayısının ve çeşitliliğinin de aynı şekilde artmasına neden olmaktadır.
  • Hacim (Volume): Geçtiğimiz 10 yılda veri miktarı 40 kattan fazla bir artış göstermiş fakat veri depolama için yapılan harcamalar ise 1,5 kat artmıştır. Bu durum, elde edilen verinin doğru ve verimli şekilde depolanması için çok iyi bir kurgulama gerektiğini ortaya koymaktadır.
  • Doğrulama (Verification): Verilerle ilgili son yıllarda öne çıkan bir diğer konu, veri güvenliği ve doğruluğu olmuştur. Elde edilen verilerin kimler tarafından ve hangi şartlarda görüntüleneceği, bu verilerin hangilerinin gizli kalması gerektiği konuları, üzerinde dikkatle çalışılması gereken konulardır.
  • Değer (Value): Büyük veri ile ilgili en önemli bileşen, değerdir. Elde edilen ve işlenen veriler, kuruma değer kattığı sürece anlamlıdır. Bu nedenle, büyük verinin analizinin ve simülasyonlarının doğru şekilde kurgulanması ve büyük veriyi kullanan kuruma fayda sağlaması öncelikli olarak ele alınmalıdır.

bigdat

Big Data Neden Bu Kadar Önemlidir?

 

Büyük ve kurumsal şirketler, ellerindeki veri yığınlarını anlamlı içeriklere dönüştürmek ve bunları kullanmak ister. Big Data konsepti; eldeki bilginin verimli biçimde kullanılması, farklı kaynaklardan gelen verinin etkili biçimde analiz edilmesi, üretim maliyetlerinin aşağı çekilmesi, promosyonların etkisinin artırılması gibi faydalar sağlar.

İlginizi çekebilir:WEB3.0 Nedir? Neden bu kadar önemlidir?

 

bfb

Big Data’yı Kimler Kullanıyor?

Genellikle son kullanıcıya hizmet sunan ve kişisel verinin kritik öneme sahip olduğu sektörler Big Data teknolojisine ağırlık veriyor.

Örneğin bankalar, büyük veriyi kullanarak müşterini analiz edebiliyor, risk ve dolandırıcılık vakalarını en aza indirmeyi başarabiliyor.

Eğitim alanında da Big Datadan yararlanarak öğrencilere uygun müfredat ve programlar yapılabilir.

Sağlık sektöründe de  hasta kayıtları, tedavi takvimleri ve reçeteler gibi alanlarda büyük veriden yararlanılarak   hastaya daha kaliteli ve hızlı hizmet sunulabilir.

bigdata1

Büyük veri nelerden oluşuyor?

Büyük veri içeriğini anlamak için en iyi örnek sosyal medya platformları olabilir. Bu platformlardaki yoğun etkileşimle büyük miktarda yapılandırılmamış veri ortaya çıkıyor. Satış ve pazarlama departmanları için çok önemli olan bu yapılandırılmamış veri içinde, kullanıcıların kişisel tercihleri ve ilgi alanları gibi pek çok bilgi yer almaktadır.

Ad, soyad, tarih, yer  gibi tablo halinde sıralanmış veriler yapılandırılmış olarak tanımlanırken, verler arasında tanımlanabilir bir ilişki düzeni bulunmayan ham içeriğe ise yapılandırılmamış ifadesi kullanılır. Big Datada tüm yapılandırılmamış veriler, anlamlandırılabilecek içeriklere dönüştürülür.

bbig

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir