Nedir ?

Bearish ve Bullish Piyasa Nedir?

Google News Abone Ol

Bearish ve Bullish Piyasa Nedir?

Son zamanlarda sürekli bearish veya bullish piyasa sözcüklerini duymaktayız. Peki nedir bu bearish veya bullish piyasa?

Ayı piyasası marketin genel olarak aşağı yönlü olduğu karamsar bir piyasadır. Toplumun büyük bir kısmı short işlem açmayı bilmediği için genel olarak insanlara para kaybettirir ve kötü bir havaya sahip olur. Ayı piyasalarında alım yapmak oldukça riskli olup ayı piyasalarının ne kadar süreceği bilinmemektedir. Ayı piyasasına girdiğimizi söyleyebilmemiz için trendin hemen hemen aşağı doğru olması ve değer kaybı görmemiz gerekir.

İlgili Makaleler

Boğa piyasası ise talebin arzdan daha yüksek olduğu, piyasaya güvenin çok olduğu, toplumun genel olarak kazandığı iyimser bir havaya sahip piyasadır. Genel olarak yeşil renkli mumlar görülür, Yatırım yaptığımız coinin değerinin yükseldiğini görürüz. Alım riski ayı piyasasına oranla çok daha azdır ve toplumda bu konu ile hiç ilgisi olmayan insanların rastgele yüksek kazançlar elde etttiğini görebiliriz. Yatırımcının piyasaya güveni arttıkça pozitif bir döngü ortaya çıkar ve bu döngü ile devasa yükselişlere varan yükselişler görebiliriz.FSMSmart Bear and Bull stock market concept

Boğa piyasasının ayı piyasasına dönmesi için yatırımcıların güveninin piyasaya karşı azalması gerekir piyasada yaşanan düşüşler kartopu etkisine döner ve boğa piyasasından ayı piyasasına geçiş yapılmış olur. 2020 yılında ortaya çıkan Covid-19 boğa piyasasından ayı piyasasına geçiş en güzel örneklerden biridir. Öngörülemez bir şekilde ortaya çıkan hastalık sonucunda Kripto para piyasaları oldukça sert bir düşüş yaşamış ve kısa bir sürede oldukça fazla değer kaybetmişti.

Ayı ve Boğa Piyasalarında Ne Yapmalıyız?boga ve ayi piyasasi bullish ve berish nedir

Ayı piyasaları fiyatta diplerin göründüğü piyasalardır. Bu dipler bizim için oldukça iyi alım fırsatlarına dönebilir ancak nerenin dip olduğuna karar vermek oldukça zor. Riskin farkına varmalı ve yatırımınızı ona göre yapmalısınız.

Boğa piyasaları genellikle olumlu bir havada geçtiğinden yükseliş genellikle gelecektir ancak burada dikkat etmeniz gereken husus ise tepeden alım yapmamış olmanız gerektiğidir.

Bu borsalarda para kazanabileceğiniz bir başka husus ise margin trading, düşüşlerde margin trading kullanarak short işlem açabilir ve piyasanın düşüşü ile birlikte para kazanabilirsiniz veya piyasanın olumlu yükselişinde kaldıraç kullanarak long işlem açabilir ve kazandığınız para miktarını oldukça fazla miktarlara çıkartabilirsiniz ancak şunu da belirtmeliyiz ki piyasada kullanacağınız kaldıraç miktarı paranızın artmasına sebep olabileceği gibi yüksek risk oranı yüzünden kısa sürede çok para kaybetmenize de sebep olabilir.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto’nun görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir