NFT Haberleri

Barcelona, ilk NFT sanat ürününü 693.000 dolara sattı

Google News Abone Ol

FC Barcelona, ​​New York’ta düzenlenen bir müzayedede 693.000 dolar karşılığında ilk takas edilemeyen token (NFT) sanat eserini sattığını açıkladı. NFT’ler, resimler, videolar veya dijital kopyaya dönüştürülebilen herhangi bir şey gibi dijital varlıklardır. Bu varlıklara olan ilginin her geçen gün artmasıyla birlikte Barcelona gibi futbol kulüpleri de önemli bir gelir kapısı olarak bu alanı kullanmaya başladı. Dünyaca ünlü futbol kulübünün yaptığı bu satış da değeri bakımından önemli bir ilke imza attı.

Barcelona NFT’ler ile gelir kapısı oluşturmayı hedefliyor

Barcelona’nın satışa sunduğu NFT ürünü ‘In a Way, Immortal‘, Johan Cruyff’un 22 Aralık 1973’te, oyuncunun Atletico Madrid Futbol Kulübü’ne karşı bir gol atmak için havada ‘uçtuğu’ zamanını yeniden yaratan dijital bir video sanat eseri olarak hazırlandı. Açıklanan detaylara göre, açık artırma 550.000 dolarla sona erdi. Ancak, müzayedeci ücretlerinin değere eklenmesiyle toplam satış 693.000 dolar olarak gerçekleşmiş durumda. FC Barcelona yaptığı açıklamada, NFT alıcısının ayrıca “ünlü golün ikonik anını yakalayan animasyonlu bir versiyonda statik bir görüntü içeren” dört NFT daha satın aldığını duyurdu.

Bu NFT, kulüp tarafından stratejik bir inovasyon ortağı olan BCN Visuals ve NFT’nin sinematik estetiğini geliştiren Digital Superstudio ile işbirliği içinde üretilir.

Yapılan açıklamalarda, NFT ürününün satın alınmasıyla birlikte alıcı, Barça’nın dijital elçisi oldu ve artık kulüpte çeşitli VIP avantajlardan ve deneyimlerinden yararlanma fırsatına sahip bir duruma geldi. Kulüp bir basın açıklamasında, alıcıların pek çok “paranın satın alamayacağı” deneyimlerin tadını çıkaracaklarını söyledi.

Kulüpten yapılan açıklamada, “FC Barcelona, ​​NFT’nin akıllı sözleşmesine Meet & Greets, La Masia ziyaretleri, konukseverlik hakları (en az beş yıl), Spotify Camp Nou’da oynama hakkı ve resmi devir teslimi gibi bir dizi deneyimi dahil edecek.”

2021’in başlarında FC Barcelona, ​​NFT pazarı danışmanı olduğu iddia edilen kripto dolandırıcısı Moshe Hogeg’in tutuklanmasının ardından NFT pazarı Ownix ​​ile olan anlaşmasının feshedildiğini duyurmuştu. Hogeg, kripto para birimleriyle ilgili büyük bir dolandırıcılık nedeniyle polis tarafından yedi kişiyle birlikte tutuklandı. Ortaklık, taraftarların kulübün geçmişiyle ilgili sanal öğeler için NFT satın almalarına izin veriyordu.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir