Kripto Haberleri

Bakanlar Kripto Varlıklar için toplantı gerçekleştirdi

Google News Abone Ol

Hükümet tarafından kripto varlıklarla ilgili uzun süredir yeni düzenlemelerin yapılacağı yönünde iddialar gündemi meşgul etmekteydi. Bu konudaki son gelişme salı günü Hükümet tarafından gerçekleştirilen toplantı oldu. Edinilen bilgilere göre AKP kurmayları ve bakanlar kripto varlıklar için toplantı gerçekleştirdi. Kapalı olarak Cumhurbaşkanlığında gerçekleşen toplantıyla ilgili şu detaylara ulaşıldı.

Kripto Şirketleri Türkiye’de şirket kuracak

Salı günü yapılan kripto varlıklar düzenleme toplantısında ele alınan ilk başlık yurt dışındaki kripto şirketlerinin Türkiye’de şirket kurmaları üzerine oldu.

Ülkede işlem yapılması adına çalışan yabancı kripto para şirketlerinin Türkiye’de şirket kurmaları ve bu şirket üzerinden vergi ödemeleri sağlanacak. Bu sayede yapılan işlemlerin kontrol altına alınması ve ödenen vergiler sayesinde rekabette haksızlığın ortadan kalkması mümkün olacak.

cumhurbaşkanlığında kripto toplantısı

Kripto Şirketlerine sermaye şartı getirilecek

Ak Parti Kurmayları ve Bakanların katıldığı toplantıda ele alınan ikinci başlık ise sermaye üzerine oldu. Yapılan görüşmelere göre kripto şirketlerine sermaye şartı getirilecek. Alınan kararlar kesin olmamakla birlikte eğer şirketlere sermaye şartı getirilirse kripto şirketlerinin minimum 100 milyon TL’lik sermayeye sahip olmaları talep edilecek. Kulislerden edinilen bilgilere göre bu limitin artması da mümkün görünüyor.

Kripto Varlıkların güvenilir şekilde saklanması gündemde

Toplantıda ele alınan üçüncü başlık ise kripto varlıkların güvenilir şekilde saklanmasına yönelik.

Yatırımcıların kripto para işlemlerinde yaşadıkları güvenlik kaynaklı kayıpların ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Buna göre güvenilir saklama koşulları sağlanacak ve yatırımcıların mağdur olmasının önüne geçilecek.

Dördüncü başlıkta ise kripto paraya bireysel olarak yatırım yapan kişilerden vergi alınması durumu konuşuldu. Kayıt dışı işlemlerin ortadan kaldırılmasını amaçlayan hükümet bireysel yatırımcılardan kambiyo vergisi almayı planlıyor. Bu vergi ise kripto alımlarında uygulanacak.

Kripto Varlık Toplantısında araştırmaya devam kararı

Cumhurbaşkanlığında salı günü düzenlenen kripto varlıklar toplantısına AKP Kurmayları dışında bakanlar katıldı. Ticaret, İletişim ve Hazine Maliye Bakanı’nın bulunduğu toplantıda ele alınan 4 başlık konuşuldu.

Ancak bu başlıklar ve kripto varlıklarla ilgili diğer konularda kesin sonuca varılmadı. Toplantı sonunda çözüm için araştırmaların devam etmesi ve hali hazırda uygulanan çalışmaların askıya alınmasına karar verildi.

Arayışlar tamamlanıp kabine tarafından kripto varlıklarla ilgili mevzuat tam olarak hazırlandığında AKP tarafından meclise sunulacak ve mevzuatın kabul edilmesi için oylama yapılacak. Oylamanın ardından kararların uygulanması sağlanacak.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir