Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriBlockchain HaberleriKriptoKripto Haberleri

Bakan, Rusya’da Bitcoin’i yasaklamak ‘interneti yasaklamakla aynı’ diyor!

Google News Abone Ol

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya Merkez Bankası kriptoyu yasaklaması çağrısında bulunmaya devam ederken, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerini yasaklamanın imkansız olduğunu söyledi.

Forbes Russia Çarşamba günü bildirdiğine göre, Siluanov bakanlığın merkez bankasıyla yaptığı brifingde Rusya’da kripto yasağı koymak “internetin yasaklanmasıyla aynı, bu imkansız” dedi.

Maliye bakanının bildirdiğine göre, kripto para birimi endüstrisini mümkün olan en kısa sürede düzenlemenin yasaklamaktan çok daha iyi olacağını çünkü bunun, hükümetin nihayet piyasayı izlemesine ve kripto madenciliğinden gelen vergileri kullanarak ülkenin bütçesini büyütmesine izin vermesine olanak sağlayacağı söyledi.

“Bunda yanlış olan ne, neden yasaklanması gerektiğini anlamıyorum”

Siluanov brifingde, “Bunda yanlış olan ne, neden yasaklanması gerektiğini anlamıyorum” dedi ve piyasayı vergilendirmek için kolay bir çözüm olduğunu da sözlerine ekledi. Bakana göre, hükümet, yatırılan ve çekilen fiat varlıklarının miktarı üzerinden gerçekleşen kazançlardan vergi tutmalıdır.

Siluanov, “Merkez Bankası, bunun öncelikle vatandaşlar için risk oluşturduğunu ve finansal kurumlara, bankaları etkileyebileceğini ve aynı zamanda opak bir uzlaştırma piyasası oluşturabileceğini savunarak kripto varlıklarına doğrudan bir yasak koymak istiyor” dedi.

Maliye bakanlığının bu endişeleri kabul ettiğini ve bu nedenle, Şubat ayı başlarında yayınlanan kripto düzenlemesi kavramının bir parçası olarak profesyonel olmayan yatırımcıların kripto para birimine maruz kalmasını sınırlamayı gerekli bulduğunu da sözlerine ekledi. Bakanın bildirdiğine göre, deneyimsiz yatırımcılar için maksimum miktar 50.000 Rus rublesi (660 $) ila 100.000 ruble (1.300 $) arasında belirlenebilir. Daha önce, Siluanov’un yardımcısı Alexei Moiseev bu tür alımların 660 dolarla sınırlandırılmasını önermişti.

İlgili: Rusya Merkez Bankası Kripto Düzenleme Planlarına Hâlâ Karşı Çıkıyor!

Bu arada Rusya Merkez Bankası, dolandırıcılık ve kara para aklama gibi yaygın riskleri öne sürerek, profesyonel olmayan yatırımcıların Bitcoin gibi kripto para birimleri satın almasına izin verme fikrini desteklemiyor. Otorite, konu madencilik olduğunda kriptoya karşı oldukça düşmanca davranarak, “var olmayan kripto para birimlerinin” dolandırıcılık madenciliği planlarına karşı uyarıda bulundu.

Uzun yıllar süren tartışmaların ardından, Rusya Merkez Bankası ve Rus hükümetinin nihayet bu Cuma günü ülkedeki kripto düzenlemesi konusunda ortak bir zemin bulması bekleniyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir