Blockchain HaberleriBlockhainKriptoKripto Haberleri

Bahreyn Merkez Bankası, JPMorgan’ın blok zincirini ve tokenini deniyor!

Google News Abone Ol

Bahreyn, ülkenin merkez bankasının JPMorgan’ın tescilli dijital para birimini denemesiyle Amerikan yatırım bankası JPMorgan tarafından blok zinciri teknolojisini keşfeden en son ülke oldu.

Bahreyn Merkez Bankası (CBB), Perşembe günü yayınlanan resmi bir duyuruya göre, JPMorgan’ın blok zinciri ve kripto para birimi Onyx ile işbirliği içinde bir dijital ödeme testini başarıyla tamamladı.

Deneme, diğer iki büyük kurumu, Manama merkezli uluslararası banka Bank ABC ve Aluminium Bahrain (Alba olarak da bilinir) içeriyordu. Test, Bank ABC’nin blok zinciri tabanlı bir ödeme sistemi ve ABD dolarına sabitlenmiş stabilcoin olan JPM Coin’i kullanarak Alba’nın ABD’deki muadillerine gerçek zamanlı ödemeler yapmasını sağladı.

Duyuruya göre, CBB davayı denetlemekten sorumluydu.

CBB Başkanı Rasheed Al Maraj, duruşmanın Bahreyn hükümeti için geleneksel sınır ötesi ödeme endüstrisindeki mevcut verimsizlikleri ele alması ve potansiyel olarak ortadan kaldırması için çok önemli olduğunu söyledi.

Al Maraj, “Krallıktaki finansal hizmetler sektöründeki paydaşlara sağlanan yetenekleri gelişmekte olan ve öncü teknolojileri kullanarak geliştirme ve zenginleştirme vizyonumuz ve stratejimizle uyumlu olan bu testin başarısını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

CBB daha önce Mayıs 2021’de JPM Coin’i test etme planlarını açıklamış ve denemenin potansiyel olarak merkez bankası dijital para geliştirmesini de kapsayabileceğini belirtmişti.

İlk olarak 2019’da duyurulan JPM Coin, Ekim 2020’de ticari olarak piyasaya sürüldü.

Yatırım bankası, blok zinciri teknolojisini küresel kullanım için aktif olarak tanıtıyor ve Singapur’un en büyük bankası DBS ile bir blok zinciri ödeme sistemi pilotluğu yapmak için ortaklık kuruyor. JPMorgan, işlem maliyetlerini azaltmak ve sınır ötesi ödemeleri iyileştirmek için daha önce Liink blok zinciri teknolojisini Hindistan Devlet Bankası’na sağlamıştı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir