Kripto Haberleri

Babel Finance, müşterilerinin milyonlarca dolarlık varlığını kaybetti

Google News Abone Ol

Popüler bir kripto para platformu olan Babel Finance, müşterilerinin milyonlarca dolarlık varlığını kaybetmiş durumda. Raporlar, Babel Finance‘in müşteri fonlarıyla yaptığı çok sayıda ticaretini kaybettiğini ortaya koyarken, kripto para birimi düzenlemesi üzerine çağrılar yoğunlaşmış durumda. Yakın zamanda para çekme işlemlerini askıya alan Asya merkezli kripto platformunun 280 milyon dolar kaybettiği belirtiliyor. Yeniden yapılandırma önerisine göre platform, piyasa oynaklığı nedeniyle Haziran ayında 8.000 BTC ve 56.000 ETH’den fazla varlık kaybetti.

ABD Güvenlik ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, dün yayınlanan bir videoda kripto borsalarını ve platformlarını düzenleme ihtiyacından bahsetti. SEC, ayı piyasası sırasında milyonlarca yatırımcının bir dizi kripto para iflasından etkilenmesinin ardından büyük bir baskı altında görünüyor.

Babel Finance, milyon dolarları nasıl kaybetti?

Verilere baktığımızda, 7 Haziran 2022’de BTC 31.3 bin dolardan ve ETH 1.905 dolardan işlem görüyordu. 19 Haziran’da ise BTC ve ETH sırasıyla 17.7 bin dolara ve 890 dolar seviyelerine kadar düştü. Raporlara göre, bu aşırı oynaklık dönemi, Babel’in sahip olduğu korunmayan pozisyonlarda büyük kayıplara ve likiditeye neden oldu.

Bundan sonra, Babel tüm marj çağrılarında zora düştü ve para çekme işlemlerini durdurdu. Babel, kayıpları şirketin başarısız olması nedeniyle yaşamış durumda. Platform, toplumun geri kalanının ise aynı sorunları yaşamadığını söylemekte.

Baktığımızda, Babel Finance bu konularda suçlanan ilk kripto platformu değil. Three Arrow Capital’in kurucu ortağı Zhu Su’nun ödünç parayla bir yat getirdiği bildirilmişti. Celsius, bir dönem piyasa oynaklığının ardından para çekme işlemlerini durdurduktan sonra birçok kişi tarafından bir ponzi şeması olarak etiketlendi.

Kripto şirketleri için düzenlemeler gelecek mi?

Dün yayınlanan bir videoda Gary Gensler, kararsız davranmaya devam eden kripto platformlarına dair yorumlar yaptı. Ayrıca düzenleme çağrısında bulundu ve SEC’in hazırladığı adımları açıkladı. Gensler ayrıca kripto ekosistemindeki piyasa yapıcıları da bir çıkar çatışmasında gördüğünü belirtiyor.

Milyonlarca müşterinin kriptolarını başarısız platformlara kaptırmasından sonra SEC ağır baskı altında kalmış durumda. Pennsylvania Senatörü Pat Toomey, SEC’i yatırımcıları korumadığı için eleştirdi.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir