Kripto Haberleri

Avrupa’nın Kripto Para endişesi

Google News Abone Ol

İlk çıktığı günden bu yana barındırdığı belirsizlikler ve dalgalı hareketleriyle dikkat çeken kripto paralar, Avrupa’nın kripto para endişesi yaşamasına neden oldu. Geçen haftalarda yaşadığı sert düşüşün ardından tüm dünyada gözler yine kripto piyasasına çevrildi.

Dünya genelinde yükselen enflasyon ve enflasyonu önleme çabalarının ortaya çıkardığı faiz artırımları, kripto piyasalarında büyük kayıplar yaşanmasına yol açtı. Açıklamaların ardından, kasım ayından beri gel-gitler yaşayan Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralarda ciddi düşüşler görüldü.

Yetkililer uyarıyor!

Tüm dünyada artan enflasyon ve ekonomik daralmalardan en çok etkilenen emtiaların başında gelen kripto paralarda kayıp en üst düzeye geldi. Büyük düşüş öncesi toplam 2,1 trilyon doları geçen kripto para piyasası 1 trilyon dolardan fazla kayıp yaşadı.

Günlük haber akışlarıyla ufak toparlanma emareleri olsa da başta Avrupa ülkelerinden tepkili yaklaşımlar ve açıklamalar gelmeye devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Fransa Merkez Bankası başkanı açıklamalarında, kripto paralara acil bir denetim mekanizması oluşturulması gerektiğini söyledi. Yapılacak kural ve düzenlemelerin kripto para yatırımcıları için gerekli ve zorunlu olduğunu belirtti.

Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan başkan; kripto para varlıklarının düzenlenmesinin şart olduğunu belirsizliklerin ve yasa dışı işlemlerin önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. En azından Avrupa için bu yılın sonunda bu düzenlemeyi yapmak istediklerini açıkladı.

kripto para endişesi

Kriptolar dayanağı olmayan araçlar

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde; kripto paraların “hiçbir şey” olduğunu risklerin ise en yüksek düzeyde olduğunu vurguladı. Özellikle neye yatırım yaptığını bilmeyen riskleri göremeyen, kaybetme psikolojisini kaldıramayacak yatırımcılar için düzenleme yapmanın acil olduğunu belirtti.

Başkan, kriptoların herhangi bir değeri ya da dayanağının olmadığını açıklayarak, güvenlik noktası olmadığını da belirtti. AMB’ de yer başka yetkililer de kripto paraların 2008′ de yaşanan Mortgage krizinden sonra ortaya çıktığını ve yeni bir ekonomi krizine neden olabileceğine dikkat çekti.

Yüksek risk içeriyor!

Kriptolardaki “yüksek kazanç düşük risk” yanılgısının ve kara para aklama gibi yasa dışı işlemlerin en kısa sürede ortadan kalkması için en geç bu yıl sonunda, Avrupa ülkelerini kapsayacak bir denetleme ve düzenleme mekanizmasının kurulması ve kripto varlığa yatırım yapanların korunması hedefleniyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir