Kripto Haberleri

Avrupa Birliği, kripto düzenlemeleri için anlaşabilir

Google News Abone Ol

Avrupa Birliği (AB), kapsamlı kripto para kontrolü ve Avrupa ile ilgili faaliyetlere yönelik bir yasama paketi üzerinde anlaşmaya yakın. Basında çıkan bir habere göre, kilit mevzuat üzerinde anlaşmaya bu ayın başlarında varılması muhtemel görünüyor.

AB’nin kripto paralar konusundaki anlaşmasının Haziran ayı sonunda gelmesi bekleniyor

Bloomberg, çeşitli kaynaklara atıfta bulunarak, ilgili Avrupa Birliği temsilcilerinin, kripto endüstrisi için AB çapında kurallar getirmeyi amaçlayan Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) önerisi üzerinde fikir birliğine vardığını söyledi.

Bloomberg’in anonim kaynaklardan aktardığı bilgilere göre, AB Konseyi’nin Fransa başkanlığı ve Avrupa Parlamentosu’nun (AP) taslağın ilerlemesini engelleyen sorunları çözme konusunda artık iyimser oldukları ortaya çıktı. Müzakerecilerin bu yeni anlaşmayı 14 Haziran ve 30 Haziran tarihlerinde yapılacak iki toplantıda ele alması ve onaylamaları bekleniyor.

Konuya yakın kaynaklara göre, 27 üyeli blok üye ülkeleri ve parlamento, MiCA önerisi üzerinde bazı detaylar için henüz anlaşmaya varılamadı. Bunlar arasında Kripto Varlık Servis Sağlayıcısı (CASP) yönetimi, NFT‘lerin çerçeveye potansiyel olarak dahil edilmesi ve sabit paraların düzenlenmesi konuları yer alıyor.

Yetkililer, ödemelerde sabit token kullanımının nasıl sınırlandırılacağını tartışmaya devam ediyor. Bu noktada örnek olarak euro cinsinden ihraç edilmeyen işlemler için bir tavan limit getirilmesi fikri ortada dolaşmakta. Bu sabit token tartışmaları, kripto para birimlerini derinden etkileyen algoritmik sabit token Terrausd (UST) çöküşünden sonra geldi. Şu anda AB için yatırımcının korunmasını sağlamak ve kripto para birimlerinin finansal istikrar üzerindeki etkisini ölçmek iki önemli husus olarak aktarılıyor.

Kripto mevzuatına ilişkin tartışmalar sürüyor

İlk olarak 2020’de tanıtılan MiCA, bu yılın Mart ayı ortasında Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi (ECON) tarafından onaylandı. Paket, yine aynı ayın sonunda, nihai teklifin Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi tarafından koordine edileceği Avrupa yasama sürecinin sözde üçlemesi aşamasında geldi.

Müzakerelerin önemli bir unsuru da kripto para birimlerinin çevre üzerindeki etkisini ele alma ihtiyacıydı ve bazı Avrupalı ​​yetkililer yeni mevzuatın bunu dikkate almasına karar vermiş durumda.

Şu anda iş kanıtı madenciliğini yasaklayan hükümler, Avrupa’da bir Bitcoin yasağı anlamına geldiğinden topluluk tarafından tepki almış durumda.

AB üyeleri ve milletvekilleri şu anda kripto para birimine kara para aklama hükümlerini dahil etmeyi tartışıyorlar. Ulusal hükümetler ayrı bir kurallar dizisi uygularken, Avrupalı ​​milletvekilleri CASP ile uyumsuzlukların bir listesini teklif etmekte.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir