Nedir ?

ASIC madencilik nedir? ASIC ile kripto para madenciliği

Google News Abone Ol

İlk günlerde kripto varlıklarda madencilik yapmak oldukça basit bir işlemde. Ancak bugün ister Bitcoin, Litecoin veya başka bir kripto para birimi için madencilik yapıyor olun, bunu yapmak için “ASIC madencileri” olarak bilinen özel bir donanım türüne ihtiyacınız olacaktır.

Peki ASIC madencilik nedir, kripto para madenciliği yapmak için bunları nasıl kullanabiliriz ve böyle bir sistemin artıları ve eksileri nelerdir? Öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

ASIC madencilik cihazı nedir?

ASIC, uygulamaya özel bir entegre devredir. Bu durumda ASIC madencilik ekipmanları için, yalnızca kripto varlıkları madenciliği için tasarlanmış bir bilgisayar cihazıdır diyebiliriz.

Genel olarak, her ASIC madencisi yalnızca belirli bir tür kripto varlığı çıkarmak için tasarlanmıştır; bu nedenle ASIC Bitcoin madencileri yalnızca Bitcoin madenciliği yapabilir. Ayrıca, bir ASIC madencilik sistemi inşa etmek pahalı ve karmaşıktır. Ancak kripto para madenciliği için optimize edildikleri için bunu normal bir bilgisayardan çok daha hızlı yapabiliriz.

ASIC cihazlar, ilk olarak Çin’deki özel bir kuruluş olan Bitmain Technologies Ltd. tarafından tanıtıldı. Şirket ayrıca Antminer ürün grubuyla ASIC madencilik endüstrisinde de ön sıralarda yer almaktadır.

Bitmain’in bugünkü rekabeti, Canaan, Bitfury ve KnCMiner dahil olmak üzere kripto madenciliği alanına giren yeni şirketlere karşıdır. Ve 2018’de Halong Mining, Bitmain Antminer’ın seviyeli verimlilik açısından tekelini azaltan Dragonmint T1 ASIC tabanlı bir blok zinciri madencilik teçhizatını piyasaya sürmüştür.

Antminer nedir?

Antminer, Bitmain tarafından geliştirilen bir ASIC madencilik ekipmanıdır. İlk seri, 2013 yılında tek amaçlı bir kripto para madenciliği donanımı olarak piyasaya sürüldü. O zamandan beri Antminer, kripto para birimi ve blockchain madenciliği ürün listelerinin zirvesine yükselmeyi başarmış durumda.

Antminer, S1 serisinin yaratılmasından bu yana blockchain madencilik endüstrisi ile birlikte gelişti ve daha yüksek hız ve enerji verimliliğine sahip bir hale geldi. Şu anda en yeni Antminer cihazı S19, S19 Pro ve Miner E9‘dur.

Antminer’ın fiyatları, model ve performansının bir göstergesi olan hash oranı da dahil olmak üzere çeşitli kriterlerden etkilenir. Daha yüksek bir hash oranı daha iyidir ama aynı zamanda daha pahalı bir cihaz anlamına da gelir.

ASIC madenciliğin avantajları

ASIC madencilik, tipik kripto para madenciliği donanımlarından daha pahalı olma eğiliminde olsalar da, birçok önemli avantajı vardır. Örneğin,

Kullanım kolaylığı: Tek amacı kripto para madenciliği yapmak olan ASIC cihazlar, madencilerin donanımlarını kolayca kurmalarına yardımcı olan fiş ve madencilik özelliklerine sahiptir.

Daha yüksek madencilik verimliliği: ASIC cihazlar, bilgi işlem gücü ve madencilik verimliliği açısından GPU’lardan ve CPU’lardan açıkça daha iyi performans gösterir.

Nispeten yüksek kâr şansı: ASIC madencilik cihazları daha hızlı çalışma eğilimindedir, bu da hash’i çözen ilk bilgisayar olma ve buna bağlı olarak ödüllendirilme şansınızı artırır.

Daha çevre dostudur: Bitcoin madenciliğinin yüksek güç tüketimini karşılamak için ASIC’ler daha az elektrik gücü tüketecek şekilde tasarlanmıştır. Bu da onları daha çevre dostu yapar.

ASIC cihazlar ile kripto para madenciliği nasıl yapılır?

ASIC’lerin tak ve çıkar yetenekleri olmasına rağmen, aslında donanımlar satın almaktan ve bir “başlat” düğmesine basmaktan biraz daha karmaşıktır. Örnek olarak ASIC cihaz kullanarak Bitcoin madenciliği yapmakla ilgilendiğinizi varsayalım. ASIC madencilik cihazı ile Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

1. ASIC madencilik Rig seçimi

En iyi ASIC madencisini seçmek için gerekli bütçeye ve işlem gücüne sahip olanı seçmeniz önerilir. Yeni bir ASIC madenci satın alırken en son model ideal seçimdir. Ancak Amazon ve eBay’in yanı sıra diğer iç ve dış pazarlarda bulunabilen çeşitli modelleri de var.

Ayrıca cihazınıza ne kadar fiziksel alan ayırmak istediğinizi de düşünmelisiniz. Bazı madenciler için bir garaj iyi bir yer olabilirken, diğerleri için mini bir ASIC madencilik çiftliği daha işlevsel olabilir. Seçim ne olursa olsun, ASIC madencilerinin satın almadan önce dikkate alması gereken birkaç yönü vardır. Bunlar:

Donanım: Madencilik teçhizatınız, tümü ağa bağlı olan birçok ASIC donanımdan oluşur. Donanım için hız, verimlilik ve güç tüketim optimizasyonu dikkate alınmalıdır.

Anakartlar: Anakart, diğer tüm donanım parçalarını birbirine bağladığı için en önemli bileşendir. Seçtiğiniz anakart, kullanmak istediğiniz cihaza bağlı olacaktır.

Güç: ASIC madencisini çalıştırmak için güç gereklidir. İhtiyacınız olan güç kaynağının boyutu, güç vermek istediğiniz cihaz sayısına göre belirlenmelidir.

CPU: CPU, ASIC ve kitin diğer bileşenlerini bir bütün olarak koordine etmekten sorumludur. Sonuç olarak, sistemin düzgün çalışmasını sağlamak için CPU gereklidir.

2. Madencilik yazılımı seçimi

Madencilik yazılımı, madencilik donanımını blok zincirine ve madencilik havuzlarına bağlamak için özel olarak tasarlanmış bir bilgisayar programını ifade etmektedir. Yanlış BTC madencilik yazılımını seçerseniz, havuza veya hatta Bitcoin ağının kendisine katılamazsınız.

3. Güvenilir bir madencilik havuzuna katılmak

Yalnız bir ASIC madencisi heyecan verici bir fikir gibi görünse de, ödül olarak blok zincirine başarılı bir şekilde yeni bloklar eklemek için yeterli madencilik ekipmanı elde etmek için büyük paralar harcamanız gerekecektir. BBaşka Bunun için önerilen seçenek de bir madencilik havuzuna katılmaktır. ASIC madencilik teçhizatları, madencilerin birden fazla makinenin birleşik bilgi işlem gücünü kullanmalarına, onları Bitcoin ağını beslemelerine ve başarıyla çıkarılan her blok için ödülleri paylaşmalarına olanak tanımaktadır.

4. Madencilik kârını hesaplamak

ASIC madenciliğinde kâr planlamasını düşünmeniz oldukça önemli bir kuraldır. Bir ASIC madencilik teçhizatı satın almadan önce, yatırım getirinizi (ROI) kontrol etmek için bir madencilik kârlılık hesaplayıcısı kullanmanız gerekir. Madencilik teçhizatı hash oranı, mevcut BTC fiyatı, teçhizat güç tüketimi ve enerji maliyeti gibi temel parametrelerin tümü hesaba dahil edilecektir. Bu parametreler daha sonra gün, ay ve yıl başına kârı hesaplamak için kullanılabilir.

ASIC ve GPU madenciliği arasındaki farklar

gpu madenciliği ve asic madencilik arasındaki farklar

Çoğu kripto para birimi, madencileri ödüllendirmek için bir İş Kanıtı (PoW) konsensüs mekanizması kullanan blok zincirleri üzerine kuruludur.

ASIC madencileri olmadan önce madenciler, bu karmaşık denklemlerin çoğunu olabildiğince çabuk çözmek için çoğunlukla grafik işleme birimlerini (GPU’lar) kullanıyordu.

Sistemin amacı

GPU madenciliği, blok zincirindeki elektronik işlemleri doğrulamak için karmaşık şifreleme kodlarını deşifre etmek için bir oyun bilgisayarının Grafik İşlem Birimi’ni kullanır. Öte yandan, ASIC madencileri yalnızca kripto para birimleri madenciliği amacıyla inşa edilmiştir. GPU’ların ise oyun oynama ve diğer bilgi işlem işlevleri gibi başka kullanımları vardır.

Madencilik verimliliği

ASIC cihazlar yalnızca madenciliğe odaklanır, bu nedenle kripto para birimlerini daha hızlı çıkarırlar ve GPU’lardan daha az güç kullanırlar.

Maliyetler

GPU madencileri genellikle ASIC madencilerinden daha uygun maliyetlidir çünkü NVIDIA veya AMD tarafından yapılanlar gibi GPU’lar ASIC cihazlardan daha uygun bir fiyata satın alınabilir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir